skip to main content
Breaking News

Ruská invaze na Ukrajinu. Co v konfliktu přinesl uplynulý víkend?

Ve čtvrtek 24. února Ruská federace zahájila invazi, po níž jsme se probudili do jiného světa, ve kterém Evropa čelí největšímu ozbrojenému konfliktu od druhé světové války. Co nového nám v dění kolem Ukrajiny přinesl poslední víkend?

  • Premiér Petr Fiala v pondělí promluví na mezinárodní konferenci ve Švýcarsku, která má za cíl načrtnout obrysy poválečné rekonstrukce Ukrajiny. V Luganu se mimo jiné setká se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, který účastníky seznámí s plánem obnovy a rozvoje Ukrajiny podle představ Kyjeva. Na závěr konference se v úterý čeká přijetí takzvané luganské deklarace o principech další spolupráce.
  • Proruské síly dobyly klíčové ukrajinské město Lysyčansk, a podle Moskvy tak plně ovládají celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Stažení ukrajinských sil z Lysyčansku následně potvrdil ukrajinský generální štáb a později i prezident Volodymyr Zelenskyj.
  • Nejméně šest lidí zahynulo při ostřelování nedalekého Slovjansku, ke kterému se nyní podle zahraničních médií společně s dalšími městy Doněcké oblasti bude upírat ruské válečné snažení. Exploze hlásila ruská Belgorodská oblast, která sousedí s Ukrajinou.
  • Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Podle agentury Reuters to řekl ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar.
Reklama
  • Ruským Belgorodem, který se nachází v blízkosti hranic s Ukrajinou, se nad ránem ozvala série explozí. S odvoláním na gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova o tom informují zahraniční tiskové agentury. Gubernátor později uvedl, že zemřeli čtyři lidé a další čtyři jsou zraněni. Ruská armáda před polednem oznámila, že za úsvitu sestřelila tři ukrajinské rakety vypálené na Belgorod.
  • Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, podle kterého se střely mířící na vojenská zařízení podařilo zastavit. S odkazem na běloruská média o tom informovala agentura Reuters a podotkla, že Lukašenko svá tvrzení nepodpořil žádnými důkazy. Ukrajinská armáda záležitost zatím nekomentovala.
  • Spojené státy oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů, včetně nových protileteckých raket odpalovaných ze země a dělostřeleckých radarů, sloužících k umlčování palby nepřátelských děl. Jde o odpověď na skutečnost, že Rusko ve válce proti Ukrajině silně závisí na úderech zasazovaných z velkých vzdáleností, napsala agentura AP.
  •  Pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší země světa poprvé od bolševické revoluce nezaplatila svůj zahraniční dluh, nová zpráva o sociálně-ekonomické situaci Ruska nenechá už nikoho na pochybách. Ruská ekonomika se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Data ruského statistického úřadu ukazují, že se výroba propadla v mnoha odvětvích, od automobilů až po domácí spotřebiče. Pokles zaznamenal i maloobchod.