Ničivé ekonomické sankce, které západní země uvalily na Rusko po invazi na Ukrajinu, si zatím nevybraly daň v podobě ruského státního bankrotu. Obavy, že země tento týden nezaplatí úroky z dolarových dluhopisů, se totiž nenaplnily. Blíží se však termíny splatnosti u dalších dluhů a mezi investory sílí obavy, že dříve nebo později k platební neschopnosti Ruska dojde.

Pozornost finančního světa se tento týden upínala ke dvěma splátkám úroků ruských státních dluhopisů denominovaných v dolarech. Ve středu měla Moskva uhradit 117 milionů dolarů, což si mnozí vykládali jako test ochoty plnit závazky vůči zahraničním věřitelům i po útoku na Ukrajinu. Ruská strana dříve avizovala, že kvůli sankcím nemusí zaplatit v dolarech (podle stanovených podmínek), ale v rublech nebo čínských jüanech, což by ratingové agentury považovaly za platební neschopnost.

Ruské ministerstvo financí však v pátek oznámilo, že peníze v plné výši dorazily do americké Citibank, která má zajistit distribuci peněz na účty držitelů jednotlivých dluhopisů. Prostředky zamířily do Citibank přes další americkou banku JPMorgan Chase, jejíž zástupci už dříve anonymně potvrdili přijetí peněz agenturám Bloomberg či Reuters

Forbes Digital Premium