Rusko tak trochu překvapilo Evropu, když po plánované desetidenní údržbě ve čtvrtek ráno obnovilo dodávky plynu skrz plynovod Nord Stream 1. Zejména Němci se totiž obávali, že ruský vládce Vladimir Putin využije údržby a bude s otevřením kohoutků do Evropy severní cestou otálet.

A i když Rusko snížilo objem dodávek z předchozích padesáti procent celkové kapacity na pouhých třicet procent, cena plynu na burze klesá a Evropa dostala další čas na plnění svých zásobníků.

„Dnes bude plyn proudit zatím asi na třiceti procentech kapacity potrubí,“ napsal na Twitteru šéf německého regulátora síťových služeb Bundesnetzagentur Klaus Müller s odkazem na údaje ruské plynárenské společnosti Gazprom. Ta je většinovým akcionářem konsorcia Nord Stream AG.

Navíc je tu podle rakouské skupiny OMV naděje, že Gazprom zvýší dodávky na polovinu kapacity Nord Streamu, tedy na hodnotu před odstávkou. 

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve čtvrtek ráno klesala o zhruba tři procenta. Ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se pohybovala kolem 150 eur (v přepočtu asi 3690 korun za megawatthodinu. Pro představu, nejvyšší byla v březnu, kdy stála 227 eur, a před rokem megawatthodina plynu v TTF stála zhruba 35 eur.

Vývoj ceny plynu na burze TTF v posledním roce | Zdroj: Oenergetice.cz

„Obnovení dodávek plynu přes Nord Stream znamená, že máme víc času naplnit před zimou zásobníky. V žádném případě to ale neznamená, že se máme vzdát cíle zbavit se energetické závislosti na Rusku,“ uvedl na sociální síti Twitter ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ten se v posledních dnech, týdnech i měsících snaží v co největší míře snížit závislost Česka na ruském plynu a naplnit zásobníky před nadcházející topnou sezonou. A vcelku se mu do daří.

V osmi českých zásobnících je k dnešnímu dni přes 2,5 miliardy kubíků plynu, což je více než sedmdesát procent jejich celkové kapacity, která dokáže pokrýt až třetinu roční spotřeby.

Plynem se začal plnit dokonce i zásobník v Dambořicích, který má pod správou Gazprom, ale komoditu do něj netlačil. 

„Gazprom neplnil svůj plynový zásobník v Dambořicích a omezoval tak naše snahy vytvořit si co největší zásoby před blížící se zimou. Nám se na přelomu července podařilo dojednat, aby tuto kapacitu mohla využívat skupina ČEZ. K dnešku tak v zásobníku je už 91 milionů kubíků plynu,“ uvedl Síkela v pondělí.

Vydání Forbesu Zázrak

A velký skok v rámci snižování závislosti na ruském plynu udělal český stát ve spolupráci se společností ČEZ v tomto týdnu, když oznámil, že se mu podařilo pronajmout si kapacitu nizozemského plovoucího LNG terminálu o celkové roční kapacitě osm miliard metrů krychlových. Do Česka z něj budou proudit tři miliardy kubíků za rok, což představuje více než třetinu roční spotřeby Česka. 

Teď už zbývá jen dojednat dodávky LNG do tohoto terminálu, na čemž ministerstvo průmyslu a obchodu intenzivně pracuje a slibuje, že začne proudit od září. Ve hře je například plyn z Kataru.

Pokud se jej podaří zajistit, nová trasa v kombinaci se zaplněnými zásobníky umožní Česku v tom nejčernějším scénáři, kdy by zcela přestal proudit ruský plyn do Evropy, „přežít“ minimálně do jara příštího roku.