Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank.
Informují o tom 18. května světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně sedm set milionů eur (přes sedmnáct miliard korun). Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.
Západoevropské finanční instituce poskytly na plánovaný projekt bankovní záruky a ruská společnost RusChemAlliance, v níž má poloviční podíl Gazprom, si od nich nyní nárokuje stamiliony eur. UniCredit soud nařídil zabavit majetek za 463 milionů eur, informovaly v pátek zahraniční tiskové agentury, v případě Deutsche Bank jde podle zprávy z 18. května deníku Financial Times o 238,6 milionu eur.
U Commerzbank podle Financial Times požadovala RusChemAlliance zabavení majetku za necelých devadesát pět milionů eur, přičemž detaily o rozhodnutí soudu nebyly jasné. Agentura Reuters ovšem napsala, že soud této bance zablokoval aktiva za 93,7 milionu eur a také zabavil její budovu v centru Moskvy.
Uvedené banky byly ručiteli u dohody o stavbě závodu na zpracování plynu mezi RusChemAlliance a německou společností Linde, píše list Financial Times. Smlouva byla podepsaná v červenci 2021, o rok později ale Linde účast na projektu pozastavila kvůli protiruským sankcím zavedeným na Západě kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Kvůli sankcím také banky stáhly své záruky spojené s projektem, uvádí agentura DPA.
Podle Financial Times představuje intervence arbitrážního soudu jeden z nejvýznamnějších kroků proti západním bankám od začátku plnohodnotné války v únoru 2022.
Přichází poté, co Evropská centrální banka vyzvala poskytovatele půjček z eurozóny, aby urychlili svůj odchod z ruského trhu, mají-li tam své odbočky. Generální ředitel italské UniCredit Andrea Orcel uvedl, že banka bude v zemi nadále pokračovat v činnosti, jak to bude možné.
V případě Deutsche Bank arbitrážní soud rozhodl, že společnost nemůže své operace v Rusku odprodat, což by už dříve podle Financial Times vyžadovalo souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina.
Bankovní skupina sídlící ve Frankfurtu uvedla, že si již v souvislosti s arbitráží vyčlenila kolem 260 milionů eur. „Budeme potřebovat vidět, jak budou tento nárok implementovat ruské soudy, a vyhodnotit bezprostřední dopad na operace v Rusku,“ sdělila banka. Commerzbank se podle Reuters k postupu soudu ihned nevyjádřila.