Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za první pololetí svého finančního roku zisk po zdanění 1,37 miliardy eur. Firma očekává, že se zisk letos vrátí na úroveň z doby před pandemií.

Přestože zisk v pololetí zaostal za očekáváními analytiků, kteří jej odhadovali na 1,39 miliardy eur před zdaněním, i tak výrazně překonal předchozí rekord za první finanční pololetí, který činil 1,29 miliardy eur za šest měsíců do konce září roku 2017.

Ryanair počítá se ztrátovou zimou a za finanční rok 2023, který skončí v březnu, očekává zisk po zdanění v rozmezí od jedné do 1,2 miliardy eur. Tento odhad je podle společnosti závislý na tom, že se nevyskytnou nepříznivé vlivy.

Společnost přepravila za šest měsíců do konce září rekordních devadesát pět milionů cestujících a odhad počtu cestujících za celý finanční rok zvýšila na 168 milionů z dosud očekávaných 166,5 milionu. Předchozí roční rekord z období před pandemií činil 149 milionů cestujících. Finanční ředitel Neil Sorahan uvedl, že počet cestujících by příští rok mohl vzrůst na 185 milionů.

Oživení letecké dopravy a ziskovosti bude patrně pokračovat velmi výrazně nejméně po dobu příštích tří let, uvedl šéf aerolinek Michael O’Leary. Tento trend podle něj umožní Ryanairu, který je už v současnosti podle počtu cestujících největší v Evropě, citelně zvýšit podíl na trhu.

„Obavy z dopadu recese a rostoucí inflace spotřebitelských cen na obchodní model společnosti Ryanair byly v posledních měsících značně přehnané,“ dodal O’Leary. Poměrně optimistický výhled v posledních týdnech zveřejnili i další konkurenti. Aerolinky Wizz Air, společnost IAG, která vlastní British Airways, a Lufthansa uvedly, že navzdory obavám z inflace zaznamenávají stále silný prodej letenek.