Vytíženost letadel Ryanair se v lednu proti stejnému měsíci před rokem snížila o dva procentní body na osmdesát devět procent, uvedla firma.

Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě vede spor s některými většími online prodejci letenek, kteří kvůli tomu přestali začátkem prosince ve svých systémech letenky Ryanairu nabízet. Počet přepravených cestujících ale Ryanair za leden meziročně zvýšil.

Irská letecká společnost léta online prodejce obviňovala, že bezdůvodně přidávají k cenám letenek i některé poplatky, které tam být nemají.

Zahájila tedy proti nim řadu soudních řízení, ale když na to prodejci zareagovali tím, že přestali letenky Ryanairu nabízet, leteckého dopravce to zřejmě překvapilo, uvedla agentura Reuters.

Aerolinky oznámily, že tento krok bude nakonec příznivý, protože spotřebitelé už nebudou nuceni platit i to, co platit nemuseli.

Ti online prodejci letenek, kteří své zákazníky nepřesměrovávají přímo do rezervačního systému Ryanairu, tak budou nuceni s tímto ustanovením souhlasit, sdělil irský dopravce.

Firma ale předtím také uvedla, že náhlé zastavení prodeje na nejbližší dobu nepříznivě ovlivní rezervace i ceny letenek. Ryanair v důsledku těchto problémů snížil tento týden odhad tvorby zisku na tento finanční rok, který končí v březnu.

Více z tématu
V průmyslu plném idiotů nemusíte být génius, abyste uspěli, tvrdí šéf Ryanairu
Ryanair je modelová firma kapitalismu a efektivního podnikání
Ryanair zaznamenal propad. Aerolince klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 93 procent

Průměrný počet volných míst v letadle se v lednu zvýšil na jedenáct procent z devíti procent ve stejném měsíci loňského roku. Vytíženost letadel tak dosáhla osmdesáti devíti procent.

Počet přepravených cestujících ale podnik zvýšil na 12,2 milionu z 11,8 milionu před rokem, což je nárůst asi o tři procenta. Leden patří v Ryanairu spíše ke klidnějším měsícům.

Finanční ředitel Ryanairu v pondělí agentuře Reuters řekl, že dopad na rezervace už začíná slábnout. Irský dopravce také uvedl, že jej někteří větší online prodejci letenek po zastavení prodeje oslovili s návrhem uzavřít přímé partnerství.

Ryanair už takto dosáhl dohody se dvěma z nich, z nichž jedním je český prodejce letenek Kiwi.com.

Online prodejci letenek se na rezervacích podíleli z deseti až patnácti procent, uvedla irská letecká společnost.