Firma Mikov, výrobce legendárního nožíku rybička, slaví úspěch v boji s plagiátory. Podařilo se jí totiž docílit toho, že dva výrobci falešných kopií rybičky své výrobky z trhu stáhlil a v boji s plagiátory chce společnost pokračovat. Informoval o tom mluvčí podniku Bedřich Jetelina.

„Když jsme na jaře letošního roku vyhlásili, že budeme bojovat s  plagiátory nože rybička, nebylo to nějaké prázdné gesto nebo marketingový tah. Po třech měsících proto můžeme ohlásit konkrétní výsledky, již dva výrobci plagiátů, jeden český a jeden zahraniční, své výrobky přestali nabízet,“ uvedl Karel Ježek, ředitel a majitel firmy Mikov.

Mikov podle mluvčího v komunikaci s výrobci plagiátů nožů využívá všechny prostředky, které poskytuje právní prostředí České republiky i  Evropské unie.

„Jsme přesvědčeni, že boj s plagiátory stojí za námahu. A to, že o pozitivních výsledcích našeho jednání informujeme, činíme také proto, abychom povzbudili i další firmy, které mohou mít podobné problémy. Má prostě smysl se nespravedlnosti bránit,“ uvedl Ježek.

Na rozdíl od kauzy falešné rybičky z roku 2014, která skončila pravomocným rozsudkem a pokutou plagiátorské firmě, tito dva výrobci přistoupili na dohodu, v jejímž rámci se zavázali nejen padělky nože stáhnout z trhu, ale také je zničit. Mikov na základě jejich písemného prohlášení ustoupil od dalších právních kroků a vymáhání finančních sankcí.

„Naším cílem je nastolit na trhu férové podmínky, aby nikdo nemohl parazitovat na řemeslu a tradici někoho jiného. Je ale samozřejmé, že pokud by k dohodě nedošlo, postupovali bychom s plnou razancí dále,“ uvedl Ježek.