skip to main content
Jak být lepší

S čistým štítem do roku 2018. Jak si pro nový rok vybrat správné priority

Dáváte si předsevzetí? A kolik z nich vyjde? Pokud jste jako já, tak jste to párkrát vyzkoušeli a nakonec po několika letech pokusů a omylů vzdali jako nefunkční způsob změny a přípravy na nadcházející rok. Aspoň taková je moje zkušenost.

Čtěte také: Jak si udržet energii. 9 věcí, které byste měli dělat každý den 

Co na mě osobně funguje lépe, je pohled z trochu větší perspektivy a zaměření na role a odpovědnosti a brutální „ne“ do očí všemu, co nemá prioritu. Zkuste to, třeba to pomůže i vám.

Dostaňte z hlavy své role

Zkuste si napsat všechny role, které zastáváte, a všechny zodpovědnosti, které padají na vaši hlavu. Udělejte mapu všeho, co musíte řešit.

Nebojte se kombinovat pracovní i soukromé oblasti, naopak, je to žádoucí. To, že máte děti, je jedna z vašich rolí a zodpovědností. Stejně jako vztah s partnerkou/partnerem. Ale i to, že řídíte tým nebo že se staráte o sociální sítě vaší firmy. Vaše koníčky, záliby, to, co děláte ve volném čase. To vás definuje.

Zkuste napsat vše, co vás v této oblasti napadne. Až to bude hotové, dejte si pauzu.

Sebereflexe

Po hodině nebo klidně druhý den se na všechny své role a zodpovědnosti podívejte a u každé se zamyslete, kolik času (nebo možná energie?) jste jí věnovali v roce 2017. Klidně je rozdělte do tří kategorií – maximum energie, středně a téměř nula.

Potom se podívejte na všechny role, které neměly v posledním roce maximum energie, vezměte do ruky imaginární sekyru a začněte sekat. Dneska máme tolik možností, co vše můžeme dělat, že je klíčové naučit se říkat „ne“ tomu, co nás brzdí.

Pravděpodobně se vám podaří řadu oblastí odstranit. Ty, které jste si nechali, mají pro vás pravděpodobně určitou prioritu a měli byste jim příští rok věnovat více času.

Sekáme dál…

Reklama

Podívejte se na ty oblasti, kterým jste věnovali maximum energie, a najděte ty, které vás spíše vysávají, než že by vám dávaly sílu. Zkuste zvážit, zda se jich nelze zbavit nebo zda jste schopni je delegovat. I zde by se vám mělo podařit pár oblastí odebrat. Zbavit se jich.

Pokud se vám nedaří najít jádro priorit, zkuste jeden ze dvou způsobů. Ten první, který používám, je podívat se na možnosti z pohledu budoucnosti. Která z možností přede mnou bude mít nejmenší dopad na mou budoucnost? Která se naopak mé budoucnosti týká? Co z toho přede mnou bude důležité za pět let? Druhá cesta je poněkud brutálnější, ale účinná. Představte si, že vám někdo míří na hlavu pistolí a vy si musíte vybrat, co odeberete. Teď hned.

Našli jsme priority

Nyní byste měli mít skupinu rolí, které vám zůstaly jako prioritní. Pravděpodobně jich bude k deseti. Dejte si pauzu a opět vezměte do ruky sekyru a začněte opět sekat. A sekejte tak dlouho, až vám zbude pět rolí. Tohle jsou ty nejdůležitější oblasti na rok 2018.

Plánujte

Než půjdete v lednu do práce, mějte jasnou představu, jak tyto role naplníte.

Máte málo času na sport? Naplánujte, co budete dělat a kdy. Není dostatek času na rodinu? Již teď rezervujte čas na dovolenou a blokujte data v diáři na společné výlety.

Nestíháte vést tým? Definujte si, co můžete udělat pro to, aby váš tým měl ve vás oporu. Blokujte v diáři více času pro lidi, na kterých vám záleží.

Pokud máte obavy, že vám tento plán vydrží jen první týden v lednu, udělejte si wallpaper na svůj počítač či smartphone s názvy všech klíčových rolí. Cílem je je vidět neustále, aby vám definovaly směr.

Akceptujte realitu

A co zbývající role? Ty, co se nedostaly do „top 5“? Co s nimi? Akceptujte to, že nejde být perfektní ve všem, co byste si přáli. To umí jen náš avatar na sociálních sítích, ale život je trochu jiný. Cílem je najít vnitřní směr a vyniknout v klíčových oblastech, nikoli se snažit být perfektní ve všem.

Užívejte nový rok!