skip to main content

S jedním procentem sluchu dobývá svět. Ostatním neslyšícím chce pomoci v tom samém

6 minut čtení

Narodila se s jedním procentem sluchu, ale díky odezírání a sluchadlům se naučila komunikovat tak, že to nelze poznat. Svou životní nevýhodu se rozhodla změnit ve svůj největší prospěch. Teď chce svým projektem Miraio pomoci se změnou životního přístupu milionům lidí.

Ve Spojených státech patří téma inkluze v posledních letech k „hot topics“. Zpravidla má pro většinu lidí charitativní nádech, přestože si pod ním můžeme představit i situaci, kdy si zákazník ve Starbucksu objedná sójové latté kvůli své laktózové intoleranci.

S inkluzí bojovala velkou část svého života i Eva Michálková, nakonec se ji však rozhodla využít jako svoje hlavní poslání. Od narození slyší pouze z jednoho procenta, přesto do komunity neslyšících nikdy pořádně nezapadla.

Reklama

Znakový jazyk se nenaučila dodnes, naopak se bez schopnosti slyšet naučila mluvit, číst i psát, stejně jako ostatní děti bez jakýchkoli omezení. Díky dokonalému odezírání z úst a sluchadlům, která jí umožňují slyšet jako běžnému člověku, s vámi dnes dokáže komunikovat tak, že vůbec nic nepoznáte.

Tvrdou prací na sobě se dostala až tam, kde je dnes. Aktuálně ve Spojených státech, kde má oprávnění k pobytu díky prestižnímu Einsteinovu vízu, už rok rozjíždí životní projekt Miraio, který má neslyšícím pomoci se začleněním do většinové společnosti.

Od podobných projektů se přitom v jednom zásadně liší – změny se totiž snaží dosáhnout především směrem od neslyšící komunity k té slyšící. Pracuje na něm usilovně od poloviny loňského roku, až donedávna přitom čekala na dodání zelené karty, která jí umožní ve Státech oficiálně založit firmu a pustit se do toho naplno.

Trvalé oprávnění k pracovní činnosti jí zároveň otevřelo dveře k realizaci jejího dlouhodobého plánu, který započne už v průběhu tohoto roku: odstěhovat se do Bostonu, kde je velká koncentrace prestižních univerzit a dalších výzkumných center, jež jí pomohou s vývojem technologie, která by měla pomoci naučit mluvit děti i se stoprocentní ztrátou sluchu.

Přípravou na tento zásadní krok strávila celý uplynulý rok. Určovala hlavní směry, kterými by se Miraio mělo v budoucnu vyvíjet, a přicházela na způsoby, jak komunitě neslyšících nejlépe poskytnout návod na život ve světě slyšících a tomu zase naopak ukázat směr, jak neslyšícím vyjít co nejlépe vstříc, aby pro ně začlenění bylo o to jednodušší.

Reklama

Její bohaté zkušenosti a aktivity spojené s vlastním projektem ji dostaly až do předvýběru evropské edice Forbes 30 pod 30. Protože byl ale tehdy její projekt teprve v plenkách, ve finálové třicítce se nakonec neumístila.

Přestože Michálková ke svému postižení odmala přistupovala poněkud neobvykle, sama dobře ví, že taková zkušenost dá člověku výjimečné schopnosti. „Máme výhodu v tom, že umíme dělat věci jinak. Když vám život nehraje do karet, hledáte způsoby, jak si poradit, nehledáte důvody, proč to nejde,“ vysvětluje.

„Postižení vám dává ostré lokty, abyste se dokázali prosadit v běžném světě, a to je cenná vlastnost,“ dodává s cílem vysvětlit jednu z oblastí, které chce svým projektem pozitivně ovlivnit.

Když vám život nehraje do karet, hledáte způsoby, jak si poradit, nehledáte důvody, proč to nejde.

Prostřednictvím edukace firem a zaměstnavatelů plánuje šířit osvětu ohledně potřeby začlenění jakkoli znevýhodněných lidí do týmů. Je totiž přesvědčena, že takové kroky jim pomohou otevřít oči ohledně spousty věcí dějících se na pozadí, které běžný člověk nemá možnost vypozorovat.

„Ve spolupráci s jedním americkým právníkem teď například chystám webinář ohledně prevence sexuálního obtěžování ve firmách. Budeme se snažit vysvětlit, že neslyšící lidé jsou mnohem bystřejší skrze svůj zrak a náznaky takového chování na pracovišti dokážou poznat mnohem lépe než běžný člověk. Ten to nemá možnost vnímat,“ popisuje.

Reklama
Reklama