skip to main content
Byznys

S pasem jaké země se dostanete nejdál? Česko si nevede špatně

Obyvatelé Japonska můžou jásat, kromě toho, že se (snad) konečně dočkají olympiády, se již poněkolikáté stali zemí s nejsilnějším pasem na světě.

Česká republika je na tom ale podobně dobře, z téměř dvou stovek hodnocených zemí se umístila dokonce v první desítce. Pas s českým státním znakem otevírá dveře do 186 zemí a umisťuje se tak na světovém osmém místě.

Reklama

Jako každý rok, i letos společnost Henley & Partners zveřejnila žebříček zemí podle toho, do kolika zemí vám jejich pas otevře dveře, aniž byste potřebovali víza, případně kde si povolení ke vstupu stačí zařídit až po příjezdu či příletu. Porovnávala pasy 199 zemí a přístup na 207 teritorií.

Reklama

Od loňska se první desítka zemí v podstatě nezměnila. I loni bylo na prvním místě Japonsko, tehdy s 191 destinacemi, následované stejně jako letos Singapurem. Z evropských zemí se nejvýše umístilo Německo, spolu s Jižní Koreou jejich pas zajistí přístup do 191 zemí.

Následuje remíza Itálie, Finska, Španělska a Lucemburska (190 zemí) a první pětici uzavírají Rakousko a Dánsko (189) zemí. Osmé místo s Českou republikou sdílí Řecko, Malta a nově i Norsko.

Pokud se vám úplně nezdá, že byste teď mohli zcela volně vyrazit do 186 zemí, je to tím, že při sestavování žebříčku nebyly brány v potaz aktuální protiepidemická opatření, ale jen diplomatické dohody.

Nejhůř z hodnocených zemí je na tom Afghánistán, držitelé afghánských pasů se bez vízové povinnosti podívají jen do 26 zemí. O něco lépe se na chvostu žebříčku umístil Irák s 28 zeměmi a Sýrie s 29. Severní Korea si oproti Sýrie vede lépe o celou desítku zemí, tamní pas teoreticky umožňuje obyvatelům bezvízové cesty do 39 zemí, o jednu více než těm z Nepálu.

Reklama
Reklama