Zlatá medailistka z posledních olympijských her v Soči Eva Samková má díky své disciplíně možnost podívat se takřka po celém světě. Za ideálními sněhovými podmínkami se nejraději vydává do Spojených států. Málo lidí a prašan, to je to, co snowboardcrossovou královnu láká nejvíce.

Čtěte také: Neprožívejte to. 10+1 rada, jak se udržet ve formě, dle medailisty Vávry Hradilka

Zároveň ale rozhodně nezanevřela na české hory, na kterých se kromě tréninku věnuje i výchově mladých snowboardových nadějí. Pojeďte se s vlčí dámou podívat na její tři oblíbené destinace. Místa, kde je pro ni radost trénovat nejen na nadcházející olympiádu, závodit nebo si prostě jen tak užívat zimu.

Lyžařský ráj

„Jedno z mých nejoblíbenějších středisek je Buttermilk v Aspenu. Vím, že hodně lidí, kteří tam byli, tvrdí, že je Aspen nejlepší. Já za sebe můžu potvrdit, že je to pravda. Díky širokým sjezdovkám a takřka ideálnímu sněhu si tam ježdění opravdu užijete,“ vysvětluje česká reprezentantka.

Zimní středisko v Coloradu patří k nejoblíbenějším lyžařským a snowboardovým destinacím. Zároveň se můžete spolehnout, že nestrávíte hodiny ve frontách na vlek.

„Oproti evropským střediskům není v Americe tak narváno. Sníh vydrží i odpoledne kvalitní; díky tomu, že je sušší a měkčí, nemám strach spadnout a zároveň perfektně drží na hraně. Často jsem si po tréninku s týmem vyrazila jen tak pojezdit. Navíc jsem v Aspenu byla dvakrát druhá na prestižních X-Games.“

Zpátky domů

Pokud pátráte po tom, kam Eva Samková vyráží lovit ideální sněhové podmínky, nemusíte nutně přeletět oceán. Stačí se porozhlédnout doma, i české hory mají své kouzlo.

„Poslední dobou jsem si s týmem oblíbila areál na Dolní Moravě. Máme tam takřka ideální zázemí, ubytování přímo u sjezdovky a připravenou trať i ve chvíli, kdy jinde moc nešlo trénovat,“ vyjmenovává Samková přednosti střediska.

Kromě tvrdé dřiny a tréninku si před olympijskými hrami najde i chvíli na to, aby se věnovala výchově nadějných mladých jezdců.

„Jako každý rok i letos na začátku ledna chystáme uspořádat snowboardcrossový kemp. Ten není jen o dětech, máme hodně široké věkové rozpětí. Po kempu tam navíc perfektně připravená trať zůstane pro lidi a přece jen, v České republice není moc míst, kde je postavená kvalitní snowboardcrossová trať,“ připomíná čtyřiadvacetiletá závodnice.

S prknem z vrtulníku

Ale ideální poježdění není třeba vždy hledat jen na připravených sjezdovkách. Na opravdové dobrodružství se olympijská medailistka teprve chystá. A bude o co stát.

„Snažím se jezdit i na jiné výlety než jen na sjezdovky. Rozhodla jsem se vyrazit na heliboarding na Island. Slyšela jsem, že jsou tam místa pro freeride jako nikde na světě. Představte si, že se spustíte z vrcholu hory a dojedete prakticky až k moři. Na něčem podobném jsem byla jednou v Kanadě a byl to naprosto neskutečný zážitek. Když to jednou zkusíte, chtěli byste pak pořád,“ směje se.

Na severském ostrově ale rozhodně nejde jen o unikátní ježdění. „Chtěla bych tam s partičkou lidí i vyrazit na nějaký výšlap. Navíc mě přitahuje ta islandská atmosféra, ubytování se saunami. Je to sice trochu dražší výlet, ale myslím, že jednou začas si člověk takový zážitek může dopřát. Nebo spíš by si ho měl dopřát,“ uzavírá Eva Samková.

Foto: Jan Kasl / RedBull