Cesty do Indie, která se pod vedením ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) uskuteční ve dnech 26. února až 1. března, se zúčastní i desítka tuzemských firem z leteckého a obranného průmyslu nebo inovativních oborů. Spolupráci by podnikatelé mohli navázat například v oblastech kybernetické bezpečnosti, zdravotnictví, energetiky, rozvoje chytrých měst či informačních a komunikačních technologií, řekl Lipavský.

Lipavský již dříve uvedl, že má Česká republika zájem s Indií uzavřít strategické partnerství, zaměřit by se mělo na inovace. Prioritou jednání v Indii podle něj bude obranný průmysl a cestovní ruch. Cesty do Indie se zúčastní i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu či ministerstva životního prostředí.

„Český průmysl má v Indii velmi dobrou pověst. Věřím, že se nám podaří na tuto historickou zkušenost navázat a že naše firmy díky osobním schůzkám s místními společnostmi získají zajímavé obchodní příležitosti či kontrakty,“ uvedla viceprezidentka SP ČR Milena Jabůrková.

První dva dny budou podnikatelé v Dillí, kde se uskuteční konference svazu indického průmyslu. Jednání se zaměří především na posilování obchodních a investičních vztahů mezi Indií a Evropou, a to například v oblasti udržitelnosti. Druhá část cesty se odehraje v Bombaji, kde se zástupci českých firem sejdou s dalšími indickými partnery, informoval SP ČR.

Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun. Indie podle těchto výsledků byla 28. nejdůležitějším obchodním partnerem Česka. Do Indie se z tuzemska nejčastěji exportují stroje, telekomunikace, chemikálie či sklo, uvedla Jabůrková. Do Česka naopak podle ní země vyváží především textil, farmaceutické produkty, plasty, kávu, čaj, koření nebo tabák.