Asi už jste to slyšeli: člen 58. nejbohatší americké rodiny podle žebříčku Forbesu Robert Durst byl v neděli zatčen v New Orleans a hrozí mu trest smrti za vraždu jeho přítelkyně, kterou zřejmě spáchal v roce 2000. Jde o temný příběh, lidí totiž v Robertově okolí zemřelo více (je podezřelý také z vraždy své manželky a usvědčený ze zabití souseda). Co jste ale možná ještě neslyšeli, je story jednoho z nejvýznamnějších realitních klanů New Yorku, který jednasedmdesátiletého podezřelého už dávno zapudil. Excentrických osobností je v téhle rodině přitom více.

Durstové, kteří na Manhattanu ovládají 11 věžáků a One World Trade Center, tedy mrakodrap, jenž vyrostl na místě zřícených dvojčat a přezdívá se mu Věž svobody, přišli do Spojených států v roce 1902. Krejčí Joseph Durst, Robertův děd, připlul do New Yorku z Polska s obligátními třemi dolary v kapse. Během deseti let už byl spolumajitelem krejčovské firmy Durst & Rubin a v roce 1915 koupil první dům na Manhattanu.

robert durst done

Robert Durst je podezřelý z vraždy své přítelkyně i manželky a usvědčený ze zabití souseda

Joseph a jeho žena Rose měli pět dětí, přičemž tři z nich se začaly věnovat rodinnému byznysu. Nejstarší syn Seymour, Robertův otec, nasměroval rodinu do stavby věžáků a potichu skupoval malé pozemky. Ty potom sceloval pro větší development. V branži měl pověst diskrétního byznysmena s velkým talentem pro tiché dohody, díky kterým se jinak problematické pozemky snadněji dostávaly do větších celků. A i jeho život byl ovšem ovlivněn tragédií, která mohla na jeho nejstarším synovi Robertovi zanechat stopy.

V roce 1950 skočila jeho tehdy dvaatřicetiletá manželka Bernice ze střechy jejich domu a nechala po sobě čtyři malé děti. Robertovi bylo tehdy sedm let, druhému nejstaršímu synovi Douglasovi, jenž teď vede rodinný byznys, pouhých šest. Jejich otec se už nikdy neoženil a plně se ponořil do realit a svých dalších koníčků, mezi nimiž vynikaly hlavně protesty proti vysokým vládním výdajům, na kterých ale nakonec uměl dobře vydělat. Mimo jiné založil „Výbor pro rozumné World Trade Center“ a bojoval s městskou firmou Port Authority, aby nestavěla původní dvojčata.

V roce 1968 nechal v New York Times uveřejnit inzeráty, z nichž dnes dost mrazí: jsou na nich totiž vyobrazeny oba věžáky, jak do nich nalétává letadlo. Neměly ovšem předpovídat teroristické útoky z 11. září 2001, ale upozornit na možné rušení navigačního a televizního vysílání ve městě. A Seymour měl samozřejmě ještě jiný důvod k protestům: v 70. letech se kvůli dvěma novým věžím WTC dostalo na realitní trh New Yorku obratem 930 tisíc nových metrů čtverečních nájemních ploch a to již tak dost špatný realitní trh srazilo do recese a poškodilo Seymourův byznys.

douglas durst done

Douglas Durst dnes rodinný podnik řídí

Jeho synové Robert a Douglas vyrůstali podle svých vzpomínek ve vzájemných potyčkách a v osmdesátých letech seděli v jedné kanceláři, z níž spolu s otcem dohlíželi nad miliardovým realitním jměním. Rodinné rozmíšky se ale stupňovaly, až v roce 1994 Seymour rozhodl, že se jeho nástupcem stane mladší Douglas. Ten letos v lednu pro New York Times zavzpomínal, že poslední kapkou bylo, když se jeho bratr Robert vymočil do odpadkového koše. Právníci změnili desítky dokumentů týkajících se rodinného trustu, bratři se spolu definitivně přestali stýkat (Robert se stáhl do ústraní) a jejich otec rok nato zemřel. „Nemám pochyby o tom, že pokud by Robert mohl, zabil by mě,“ uvedl v lednu Douglas, jenž se jinak roky jakýmkoli zmínkám o bratrovi vyhýbal. Podle něj je jeho bratr psychopatická osobnost bez jakýchkoli emocí.

Naopak Robert strávil desítky hodin s reportéry HBO, kteří o něm natáčeli seriál, jehož poslední díl se vysílal minulý víkend. A to se mu možná stane také osudným. Před dvěma lety si totiž nevšiml mikrofonu, který zůstal na jeho klopě, a když si při natáčení odskočil, mumlal si na toaletě pro sebe, že skutečně vraždil ve všech případech, v nichž byl podezřelý (viz box Podezření na trojnásobnou vraždu). Reportéři záznam objevili až nedávno (byl pouze zvukový, takže ho prý nijak zvlášť nezkoumali) a obrátili se s ním na policii, která začala konat. Jejich show si tak nemohla přát větší reklamu. Na druhou stranu je otázkou, zda takto pořízený záznam u soudu jako důkaz obstojí.

Loni Forbes vyčíslil jmění rodiny Durstů na 4,4 miliardy dolarů. Patří do něj ikonické stavby, jako jsou One Bryant Park nebo Four Times Square, a desetiprocentní podíl v novém světovém obchodním centru 1 WTC. Zasloužili se o jeho dostavbu, dnes ho také provozují a starají se o jeho pronájem. Spolu s Douglasem řídí realitní impérium také jeho synovec Jody.

Podezření na trojnásobnou vraždu

V roce 1982 se dostala rodina Durstových na titulky největších deníků. Manželka Roberta Dursta Kathleen totiž zmizela. Podle tehdejších zpráv se chtěla s Robertem rozvést a svěřila se své kamarádce, že pokud se jí něco stane, bude za tím její manžel. Tělo Kathleen se nikdy nenašlo, Robert byl vyšetřován, ale nakonec nebyl obžalován. V roce 2000 newyorská policie případ znovu otevřela a plánovala výslech dlouholeté Durstovy kamarádky Susan Bermanové. Než se to kriminalistům podařilo, byla nalezena mrtvá ve svém domě v Los Angeles. Durst byl opět vyšetřován a opět vyvázl. O rok později se stal podezřelým potřetí. V zálivu Galveston v Texasu bylo totiž nalezeno bezhlavé torzo muže, jímž byl Morris Black, trochu podivínský soused, který žil přes chodbu naproti Durstovi (potomek realitního rodu se po skandálech uklidil do Texasu a najímal si byt pod jménem Dorothy Cinerová). Durst u soudu nakonec přiznal, že Blacka zabil, ale prý se tak stalo v sebeobraně. Tělo údajně znetvořil proto, že měl obavy, že by mu policie jeho verzi o sebeobraně nevěřila. Texaská porota ho neshledala vinným z vraždy. Teď je nově obviněn z vraždy Susan Bermanové. Napomohl tomu zvukový záznam, který náhodou pořídila HBO, když o něm točila dokument. Robert na něm říká: „What the hell did I do? Killed them all, of course.“ Jeho právníci všechnu vinu opět odmítají.


O stovce nejbohatších lidí světa se více dočtete v našem speciálu

100do-clanku