skip to main content

Sága rodu Redstonů. Život skoro stoletého mogula pohltily ženy a soudy

Už tatínek Sydney říkal, že má podnikatelské sklony. Jen se jí dlouho nedařilo narazit na tu správnou obchodní žílu. Manželství s modelem Cecilem Hollandem nevyšlo, stejně jako vlastní značka spodního prádla či pokus rozjet vlastní reality show. A tak skončila v klubu anonymních alkoholiků, kde v roce 2009 narazila na ztrhaného golfového milionáře a sblížila se s ním.

Čtěte také: Miliardář, wrestler a sexvideo. Jak Peter Thiel tajně zničil zákeřný web

Bleskově se k němu nastěhovala a v osmatřiceti se těšila na život v luxusu. Jenže Bruce Parker do roka nečekaně zemřel. Bez závěti. Takže Sydney, která se za něj nestihla ani provdat, najednou o vše zase přišla. Odmítla uznat, že by jí nic nezůstalo, a z Parkerova domu ji musela vystěhovat až policie na příkaz rodiny.

Atraktivní brunetka se po většinu roku 2010 protloukala, jak to šlo, až na podzim potkala muže, který jí zásadně změnil život. A ona jemu. Kde na devětaosmdesátiletého Sumnera Redstona narazila, není zřejmé, ale sexuálně náruživého a ve vlastní nesmrtelnost věřícího byznysmena si rychle omotala kolem prstu.

Kniha The King of Content

Nedlouho poté se už stěhovala do jeho impozantního sídla v Beverly Hills. A postupně začala kontrolovat nejen jeho život, ale také jeho byznys – a ten nebyl ledajaký. Redstone totiž vybudoval jedno z největších mediálních impérií, dvě vzájemně propojené televizní a filmové skupiny Viacom a CBS.

Sydney Holland (na úvodním snímku vlevo) je jednou z mnoha postav, které procházejí barvitým Redstonovým příběhem, jak jej zachytil reportér deníku Wall Street Journal Keach Hagey ve své knize The King of Content čili Král obsahu. Je to v mnoha ohledech tragické čtení – Redstone už několik let plní přední stránky novin zprávami o desítkách právních sporů, které o jeho miliardy vedou mezi sebou a proti sobě příbuzní i bývalé milenky. A taky se píše o tom, zda je vůbec ještě mentálně svéprávný.

Předchozí díly Povinné četby: Miliardář, wrestler a sexvideo / Proměna, paranoia a dopadení šéfa Silkroad / Jak Icahn porazil Ackmana / Nejbohatší Čech a dům za miliardy

Hodnota společností Viacom a CBS, které Redstonova rodina ovládá, se aktuálně pohybuje kolem 34 miliard dolarů. Patří sem americká celostátní televize CBS, prémiová kabelovka Showtime, ikonické stanice jako MTV, Nickelodeon či Comedy Central nebo hollywoodské studio Paramount. K nim je třeba přičíst i síť 1500 kin po celém světě patřících společnosti National Amusements, kterou před více než 80 lety založil s pomocí gangsterů Redstoneův otec Mickey.

Reklama

Příběh dámy jménem Sydney Holland je pro tuto ságu symbolický. K Redstoneovi se nastěhovala v roce 2011 a postupně od něj získala desítky milionů dolarů v různých darech či úpravách poslední vůle. Jenže jak se zhoršovalo jeho zdraví, bylo toho i na ni příliš, a tak se k nim v roce 2013 přistěhovala další dáma, rodinná známá z Argentiny Manuela Herzer (na obrázku nahoře vpravo).

A právě ona se Sydney vytvořila na další dva roky diarchii, s níž postupně rozpoutali válku jak zaměstnanci Sumnerova sídla, tak jeho rodina, která cítila, že ženy by si mohly pro sebe uzurpovat majetek v hodnotě mnoha miliard dolarů.

Sumner Redstone a Shari Redstone

Sumner Redstone se svou dcerou Shari, která dnes, po letech právních bojů, jeho impérium ovládá.

Jejich definitivní pád přišel v roce 2015. Tedy v době, kdy Sumner Redstone už jen stěží komunikoval a potravu přijímal pouze v tekuté podobě. Jenže mentálně byl stále při smyslech a silně ho rozčílilo, že Sydney za jeho zády plánovala sňatek s jiným mužem. Manuelu se pak podařilo i na základě odchodu Sydney vyštípat Redstoneovým právníkům, protože několik zaměstnanců losangeleského paláce začalo poukazovat na to, jak ženy třeba zneužívají léků na uklidnění, aby přiměly svého chlebodárce dělat to, co chtějí ony.

Hageyho kniha není tím typem strhujícího čtení, jaké najdete třeba v Bad Blood jeho redakčního kolegy Johna Carreyroua. Na The King of Content je třeba se dobře soustředit. Vyprávěním o takřka stoletém muži a strastech, které zažívá on i jeho rodina, již těžce poznamenaly hádky o dědictví, prochází velká spousta jmen a událostí.

Ve finále je to ale hollywoodské drama, které ukazuje, jak krutý život dovede být, a je úplně jedno, kolik kdo má peněz. Sumner Redstone přežil požár v hotelu, kde zrovna přespával, jen díky tomu, že se pověsil z pokoje ven za okenní rám a držel se jej, přestože mu plameny sežehly ruku takřka na uhel. Byl to nezdolný bojovník, který v mnoha směrech připomínal svou byznysovou Nemesis – Ruperta Murdocha.

Jenže na rozdíl od něj si nepřipravil půdu pro předání svého impéria a v závěru života se stal spíše karikaturou sebe samého. Tenhle příběh přitom zdaleka není u konce – soudní spory pokračují. Sumner Redstone sice našel cestu ke své dceři Shari a části rodiny, ta se ale mezitím rozkmotřila s jeho vyvolenými manažery ve firmě…

Inu, show must go on.