Venku horko. Teploty rostou každým dnem, slunce svítí a vy přemýšlíte, jestli si sako dnes opravdu musíte vzít do práce nebo ho raději nechat doma. Jak to ale udělat, abyste ho mohli nosit i v létě a zároveň se v něm cítili pohodlně a příjemně?

Zvolte přírodní materiály

Vyhněte se tedy polyesteru a sáhněte po vlně, bavlně a lnu. Zatímco Anglie nabízí ty nejlepší zimní materiály, Italové jsou mistři ve výrobě lehkých, letních látek. Umějí spojit přírodní materiály tak, aby plně využili jejich vlastnosti a zároveň je udělali co nejjemnější. Za zmínku stojí italská textilní firma Cotonificio Albini, která využívá luxusní bavlnu Sea Island z Barbadosu, která je specifická dlouhým a extrémně jemným vláknem.

V létě zvolte košile, které mixují bavlnu se lnem. Jedná se o prodyšnou a velice jemně utkanou látku. Vaše paní vám asi úplně nepoděkuje, protože len je poměrně mačkavý a není snadné jej žehlit, ale ten pocit při nošení je skvělý.

Leo Macenauer_polo_shirt_lifestyle_image_4 (1)

Další možností je zvolit košili ze stoprocentní bavlny. Je jednodušší na žehlení, a přesto stále prodyšná a příjemná na těle. Osobně doporučuji materiál Hilton od české firmy Mileta.

Co se týče obleků, vsaďte na vlnu. Čím jemnější a nižší gramáž, tím vhodnější do teplého počasí. Na obleky doporučuji kombinaci vlny se lnem, díky které bude vaše sako dýchat a nezadržovat přebytečné teplo, lehkou nevýhodou je však kvůli lnu nevyhnutelná mačkavost.

Na vlny se specializuje taky italská textilka Reda, která má v nabídce i materiály s merino vlnou. Další za zmínku stojí Huddersfield se svou řadou Made in Italy/Blasone a Travel Suit. Jedná se sice o anglickou textilku, v této řadě však snoubí anglickou preciznost spolu s prvotřídními italskými znalostmi materiálů.

A světlejší barvy

  • výborně se hodí odstíny modré, od světlé až po zářivě modrou
  • neutrální barvy – šedá, béžová
  • odvážnější mohou sáhnout po výrazných a svěžích odstínech – červená, žlutá a světle tyrkysová
  • vzory – proužky a kára posunou váš outfit o třídu výše
  • vyhněte se tmavým barvám (zapomeňte na černou, tu si schovejte na zimní měsíce)

leo macenauer houseboat-1-male

Takto kombinujte oblečení do letních dnů

  • Polokošile, oblekové kalhoty a světlé sako
  • Lněná košile, kalhoty chinos, blazer nebo lehké oblekové sako

Osobně se setkávám s lidmi z různých profesí a ať už potřebují oblek jen jako vycházkový nebo jako pracovní, fungují zde docela logická pravidla a není potřeba za vším hledat složité filozofické úvahy. Nakonec každý podvědomě ví, co se mu líbí, ale možná jen proto, že módě podrobně nevěnuje každý den, tak na to ještě nepřišel.

Proto doporučuji zaměřit se na vlastní pocity a vnímání pánské módy jako takové. Vsaďte na jemnost příze a barvy, které vám udělají radost.