skip to main content
Český byznys

Samaras a Pasquale na nákupech. Kofola s Mattoni investují do PET lahví

Reklama

Od slov ke skutkům. Další krok na cestě k recyklaci lahví podnikají dvě velké české nápojářské skupiny – a hned společně. Kofola společně s Mattoni 1873 kupují každá třetinový podíl ve slovenské firmě General Plastic.

Ta vyrábí preformy pro výrobu PET lahví a plastové obaly také recykluje. Mattoni společně s Kofolou si tak kupují možnost, jak na Slovensku dát druhý život lahvím od jejich limonád a minerálních vod. Dosavadní majitel General Plastic, společnost GP Alliance, si ponechává zbylou třetinu akcií firmy.

„Na Slovensku se účastníme zavádění zálohového systému na PET lahve a plechovky a investice do společnosti General Plastic pomůže zajistit skutečnou recyklaci PET lahví vysbíraných zálohovým systémem. Lokálně tak uzavře materiálový tok,“ vysvětluje Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Italská nápojářská skupina s centrálou v Česku se dlouhodobě angažuje v recyklaci plastových obalů. O podporu cirkularity se snaží na všech trzích, kde působí.

Alessandro Pasquale | Jiří Turek a Jana Jabůrková

Mattoni 1873 je přitom největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Produkty vyváží do dvacítky zemí a vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V Bulharsku, na Slovensku a v Maďarsku je zároveň výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů značek firmy PepsiCo.

Reklama

„Zavedením zálohového systému na PET lahve a plechovky dělá Slovensko velký krok k udržitelnosti v oblasti hospodaření s těmito obaly. Zařadí se mezi vybrané země Evropy, kde tento systém již mají. My se na tom aktivně podílíme a podporujeme to,“ komentuje vstup do společného podniku Jannis Samaras, generální ředitel Skupiny Kofola.

„Majetkový vstup do podniku General Plastic na tyto aktivity přirozeně navazuje. PET lahve, které se na Slovensku vysbírají, se zde také zrecyklují, a Slovensko tak bude v této oblasti z velké části soběstačné,“ dodává Samaras.

Manželé Samarasovi

České firmy se společně chystají do General Plastic investovat miliony eur – zejména do výstavby nových technologií, které budou souviset s udržitelným hospodařením s PET obaly. Společnost v současnosti z použitých lahví vyrábí horkoprané PET vločky a taky preformy – tuby, ze kterých se výsledné PET lahve vyfukují.

„Podpis smluv završil jednání o vstupu dvou významných středoevropských výrobců nápojů do naší společnosti. Stanou se spoluinvestory dalšího rozvoje podniku v době rostoucího zájmu o používání recyklovaných materiálů,“ říká ke vstupu českých investorů do společnosti František Doležal, generální ředitel společnosti General Plastic.

Majetkový vstup společností Kofola a Mattoni 1873 teď ještě podléhá schválení úřadů kontrolujících hospodářskou soutěž.

Reklama
Reklama