Online rezervace jsou obsazené dlouho dopředu, vyprodaný anglický katalog se musel tisknout znovu a davy lidí proudí do amsterodamského Rijksmusea, aby viděli jedinečnou výstavu o Rembrandtovi. Zdaleka nejen ta ale stojí za jarní výlet po Evropě. Podívejte se na náš výběr míst, kde můžete spojit turistiku s uměleckým zážitkem.

All the Rembrandts

Kde: Rijksmuseum v Amsterodamu
Kdy: do 10. června

Ve své době maloval obrazy šokující a radikální. Dnes, 350 let po své smrti, patří mezi největší umělecké klasiky. V Amsterodamu nyní vzdávají géniovi šerosvitu Rembrandtovi hold jedinečnou výstavou 22 maleb, 60 kreseb a 300 grafik, na kterou se stojí dlouhé fronty. Lístky ale v rezervačním systému ještě jsou, tak rychle pro ně.

Mark Rothko

Kde: Uměleckohistorické muzeum ve Vídni
Kdy: do 30. června


Láká-li vás jeden z mistrů abstraktního expresionismu, vyrazte do Vídně. Spatřit tam můžete přes 40 děl Marka Rothka, amerického malíře lotyšského původu, včetně jeho nejslavnějších kousků z 50. a 60. let minulého století.

Výstava připomíná Rothkovu vášeň pro historii, z níž čerpal inspiraci ke své tvorbě, a výrazně se na ní podílely jeho děti Christopher a Kate, které zapůjčily muzeu některá díla. Ač měl Rothko slabost pro rakouské skladatele, během svého života tuto zemi nenavštívil ani tu neměl výstavu. Teď to – alespoň posmrtně – napravuje se vším všudy.

Picasso: The Late Work

Kde: Museum Barberini Potsdam v Berlíně
Kdy: do 16. června

Nejznámější díla Pabla Picassa zná kdekdo. Ale co jeho pozdní tvorbu? Poslední dvě dekády jeho života, a především díla mapuje výstava v berlínském Museu Barberini, kterou pomohla uskutečnit Catherine Hutin, dcera umělcovy druhé ženy Jacqueline, z jejíž kolekce díla pocházejí.

Nachází se tam tak mnoho jejích portrétů, ale i řada dalších děl, přičemž některá z nich veřejnost uvidí vůbec poprvé. A jsou důkazem, že si Picasso zachoval i v pozdějším tvůrčím období vysokou úroveň.

Van Gogh and Britain

Kde: Tate v Londýně
Kdy: do 11. srpna

Vincent van Gogh je sice Nizozemec, ale několik let v mládí strávil v Británii. Rád se sám procházel Londýnem, ale oddával se i tamní kultuře a četl Charlese Dickense. Několik britských malířů ho ovlivnilo, jiné zase inspiroval on.

To vše shrnuje expozice v londýnské galerii Tate, největší van Goghova výstava v Británii za poslední dekádu. Ukazuje řadu slavných děl včetně Slunečnic, které „cestují“ z londýnské Národní galerie jen velmi vzácně, či umělcova autoportrétu, jenž normálně visí v Národní galerii ve Washingtonu.

Black Models: From Géricault to Matisse

Kde: Musée d’Orsay v Paříži
Kdy: do 21. července

Výstava v pařížském Musée d’Orsay se ptá, jak byly v umění zobrazovány ženy tmavé pleti. Odpověď hledá v malbách francouzských umělců od konce 18. století až do současnosti.

K vidění jsou díla Matisse, Cézanna, Maneta či Cordiera, dohromady přes 100 různých maleb. A jde o trochu jiný zážitek než obvykle: dějiny umění se tady mísí s politikou a provázejí návštěvníky cestou od postupného rušení otroctví až k posilování černošské identity ve veřejném životě.