Americký ministr zahraničí Antony Blinken oznámil, že Spojené státy neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG a jejího výkonného ředitele. Washington je však podle jeho slov nadále proti tomuto projektu.

Společnost, která stojí za stejnojmenným chystaným rusko-německým plynovodem, a její výkonný ředitel Matthias Warnig tak sice budou označeni za ty, kdo porušují americké zákony, Biden však využije svých pravomocí a od sankcí je osvobodí. Zákon mu to povoluje, pokud je to v americkém národním zájmu.

Rozhodnutí se však netýká čtyř ruských lodí, pracujících při pokládání potrubí na dně moře, a čtyř společností, které se na projektu podílejí. Ty se tak sankcím nevyhnou.

Nelibost nad neuvalením sankcí na Nord Stream 2 AG dala najevo Varšava, která patří k nejhlasitějším kritikům dotyčného projektu. Podle vyjádření mluvčího polské vlády Piotra Müllera, které citovala agentura Reuters, mění projekt strukturu sil ve střední a východní Evropě, pokud jde o energetickou bezpečnost.

„Tato informace z bezpečnostního hlediska rozhodně není pozitivní, protože velice dobře víme, že Nord Stream 2 není jen obchodní projekt – je to hlavně geopolitický projekt,“ řekl.

Zklamání nad tím, že se sankce nebudou týkat firmy Nord Stream 2 AG, zavládlo podle agentury AP i mezi některými členy Demokratické strany amerického prezidenta Bidena. Spojené státy projekt plynovodu Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují právě proto, že podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu.

Moskva a Berlín uvádějí, že jde o komerční záležitost. Do společnosti Nord Stream 2 AG, kterou vlastní ruský koncern Gazprom, investovalo i několik evropských společností a plynovod je momentálně už z 95 procent hotový.