Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco převezme pětinový podíl ve firmě na výrobu spalovacích a hybridních pohonných jednotek, který plánují společně založit francouzská automobilka Renault a čínská společnost Geely Automobile Holdings. Saúdský podnik o tom ve čtvrtek informoval na svém webu. Bližší informace o velikosti podílu ani o investici firmy nezmiňují. Aramco bude po dohodě první velkou ropnou společností, která investuje do automobilového průmyslu.

Agentura Reuters v lednu informovala, že Aramco vede pokročilá jednání o převzetí dvacetiprocentního podílu. Geely a Renault ve čtvrtek uvedly, že si v novém nezávislém subjektu ponechají stejné, tedy 40procentní podíly. Nezveřejnily ale, kolik Aramco investuje.

„Investice společnosti Aramco podpoří růst společnosti a přispěje ke klíčovému výzkumu a vývoji v oblasti syntetických paliv a vodíkových technologií nové generace,“ uvádějí firmy ve společném prohlášení.

Plánovaná společnost bude mít na třech kontinentech síť sedmnácti závodů na výrobu pohonných jednotek a pět center pro výzkum a vývoj. Celková kapacita podniku bude činit přes pět milionů spalovacích, hybridních a plug-in hybridních motorů a převodovek ročně. Počítá se s dodávkami do více než 130 zemí a regionů.

V loňském roce společnost Aramco oznámila partnerství s korejskou automobilkou Hyundai Motor. Firmy se společně zabývají pokročilými palivy, která by se mohla využívat v hybridních motorech, čímž by se snížily emise uhlíku.

Pro společnost Geely je dohoda s Renaultem rozšířením jejího modelu navazování partnerství mimo Čínu za účelem expanze. Geely už dříve oznámila dohodu o vývoji hybridních benzinových motorů se společností Mercedes-Benz.