Ceny ropy zahájily nový týden výrazným růstem. Podle analytiků tak reagují na nedělní závazek Saúdské Arábie, že země od července sníží těžbu o další jeden milion barelů denně.

Účelem snížení má být kompenzace nepříznivého makroekonomického vývoje, který má negativní dopad na ceny. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy.

Saúdskoarabské ministerstvo energetiky uvedlo, že produkce v červenci v Saúdské Arábii klesne na devět milionů barelů denně z květnových zhruba deseti milionů barelů denně. To je největší snížení těžby v této zemi za poslední léta.

Dobrovolné snížení těžby doplňuje širší dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců včetně Ruska o omezení těžby do roku 2024, které má podpořit ceny ropy.

Tato skupina, známá jako OPEC+, se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba čtyřiceti procenty a už rozhodla o snížení těžby o 3,66 milionu barelů denně, což představuje asi tři a půl procenta celosvětové poptávky.

„Saúdská Arábie je i nadále horlivější než většina dalších členů v případě zajištění ceny ropy nad 80 dolarů za barel, což je zásadní pro vyrovnání jejího vlastního fiskálního rozpočtu na letošní rok,“ uvedl analytik finančního ústavu DBS Bank Suvro Sarkar.

Podle něj bude Saúdská Arábie zřejmě i nadále dělat vše pro to, aby udržela ceny ropy na vyšší úrovni.

Konzultační společnost Rystad Energy uvedla, že dodatečné snížení těžby v Saúdské Arábii pravděpodobně v červenci prohloubí deficit na trhu na více než tři miliony barelů denně. To by mohlo v nadcházejících týdnech vést ke zdražení cen pohonných hmot.

Naopak Spojeným arabským emirátům bylo na zasedání OPEC+ umožněno zvýšit těžební cíl o 200 tisíc barelů na 3,22 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku bylo podle analytiků uklidnit obavy z možného vystoupení země z Organizace zemí vyvážejících ropu, uvedla agentura Reuters.

Páteční zpráva firmy Baker Hughes také ukázala, že počet ropných vrtů ve Spojených státech v uplynulém týdnu klesl na 555 těžebních míst, což je nejméně od loňského dubna.

Produkce v USA se snižuje od prosince kvůli nižším cenám i vyšším nákladům. Patřičnou roli hraje také fakt, že firmy přesouvají výdaje na platby akcionářům.