Potřebujete na chvíli vypnout nebo alespoň dobít baterky. Utnout ten závod a na chvilku se odpojit od wifiny. Restartovat. Nikde jinde se vám to nepodaří tak dobře jako v pekelně rozpálené sauně, na ledovém vzduchu, uprostřed ticha hor.

A my víme, kde tohle všechno mají.

Dali jsme pro vás dohromady tenhle výběr nejlepších zimních úniků od reality – otestováno na vlastní kůži.

Adler Lodge na Saiser Almu

Tady bydlí klid a mír, v nenápadném vytříbeném luxusu resortu napůl zarostlého do horské planiny s výhledem na Dolomity. A vy se tu můžete za hvězdných nocí koupat ve vyhřívaném bazénu, potit v sauně a zapomenout na všechno, co vás tíží. Tady totiž neexistuje nic než nekonečný klid. Auta sem nesmí, malé děti taky ne a přízemní povinnosti a strasti života tam venku v civilizaci, ty už vůbec.

7132 ve švýcarském Vals

Mistrovská symbióza neúprosně surové architektury a termálních pramenů. V lázních 7132 s designem v čistých liniích betonu bude váš mozek moct přepnout do letadlového režimu a nechat se prostě jen unášet na vlně relaxace. Kromě koupele v minerálních pramenech tu nabízejí i všechny představitelné procedury od masáže horkými kameny až po speciální terapii, která vám má ukázat cestu zpátky k vašemu vnitřnímu míru.

Bagni Vecchi v Bormiu

Pokud chcete zažít ultimátní lyžařské spa, vaše vysněná destinace je Bormio. Už staří Římané věděli, že tady jsou nejlepší alpské horké prameny, a přímo na místě starodávných lázní dnes leží Bagni Vecchi. Zvenku středověká horská tvrz, zevnitř luxus termálů elegantně navazujících na stovky let tradice. Hned vedle navíc stojí Bagni Nuovi, kde na vás pro změnu dýchne starosvětská opulentní atmosféra jako z Velkého Gatsbyho. Na tohle místo se jezdily koupat už rakouské císařovny, tak se vydejte po jejich stopách.

Miura v Beskydech

Beton, rezavé plechy a sklo, to všechno ve tvaru vesmírné lodi… Možná to nezní jako to nejlepší místo k relaxu, ale udělali byste chybu nenapsat si tučným písmem heslo Miura do svého saunovacího zápisníku. V designovém hotelu plném moderního umění je totiž i spa takovým malým uměleckým dílem, kde na vás vedle bazénů a saun čeká i sněhová jeskyně, navíc v kulise mírumilovných beskydských kopců.

Miramonti nad italským Meranem

Kousek od lyžařského resortu Ski Arena 2000 a v kraji skoro trapně pohádkovém, kde to zní po rolničkách na saních tažených párem koní. Tady, vysoko nad městským ruchem Merana, stojí boutique hotel Miramonti. A v něm sofistikované spa s dokonalým výhledem, dokonalou saunou uprostřed lesa pod strmou skálou, procházky kolem zamrzlého jezírka, voňavé rituály, masáže, jóga a nekonečný klid.

Gloriette Spa na severu Itálie

Střešní bazén klenutý jako samo nebe je ultimátní instagramová lokace, stejně jako sauna s prosklenou stěnou otevřenou do svahu. Ale tohle místo není jenom kráskou na první pohled. Mají tady taky malé turecké lázně doprovázené bylinnou terapií – zvenku i zevnitř. Nebojte se ale dát přednost léčbě bublinkami. Ve spa i ve skleničce, s nimi bude tenhle zážitek dokonalý.

Bürgenstock nad Luzernským jezerem

Už Audrey Hepburn a Henry Kissinger věděli, že luxusní lázeňská vesnička na vrcholu hory Bürgenstock nabízí ultimátní oddych od starostí světa tam dole. Od zlatých časů Hollywoodu se tu ale hodně změnilo. Nedávno celý resort otevřeli po rozsáhlé přestavbě a těch půl miliardy franků přetavených v čirý luxus je tu vidět. Vaší největší starostí tu bude, jestli se jít zrelaxovat do alpského spa s rozlohou sedm tisíc metrů čtverečních, anebo zůstat ležet ve vaně u zapáleného krbu s výhledem na město Luzern pod vámi.