To logo znají snad všichni. Minimálně ti, kteří se alespoň jednou ocitli na letišti. Pět černých písmen na žlutém pozadí se stalo synonymem pro půjčování vozů po celém světě. Americká společnost Hertz, jejíž kořeny sahají až do roku 1918, kdy ji založila automobilka Ford, loni na příjmech atakovala 10 miliard dolarů.

Stačily tři měsíce pandemie, která srazila její byznys fakticky na nulu, a firma musela podle kapitoly 11 amerického insolvenčního zákona požádat o ochranu před věřiteli, což je jen jiné vyjádření pro bankrot.

Ztrátu nyní počítají všichni akcionáři, včetně amerického miliardáře Carla Icahna, který na autopůjčovnu Hertz vsadil už v roce 2014. Teď je jasné, že tahle sázka legendárnímu investorovi nevyšla. 

Carl Icahn držel podle společnosti FactSet v Hertzu téměř 40 procent dosud nesplacených akcií a v jeho portfoliu tato investice patřila do první desítky z pohledu objemu. Icahn do Hertzu poprvé vstoupil v roce 2014, kdy jedna akcie firmy stála 90 dolarů. Při vyhlášení bankrotu už byla oceněna jen na 2,84 dolaru. Podle Wall Street Journalu do půjčovny za sedm let celkově přilil 1,5 miliardy dolarů. 

Americký investor Carl Icahn | Foto Profimedia

Jeho současný podíl měl podle regulatorní zprávy na konci prvního čtvrtletí hodnotu už jen 342 milionů dolarů a vyšlo najevo i to, že investiční fond amerického miliardáře během prvních tří měsíců roku ještě přikoupil 11 milionů akcií Hertzu. Jejich hodnota totiž začala na začátku roku prudce padat, což se pro riskantní hráče mohlo zdát jako zajímavá investiční příležitost.

Americkou půjčovnu založil před 102 lety Ford, aby podpořil využívání svých vozů. Začínal s půjčováním Modelu T, kterému se přezdívalo plechová Líza. Firmu prodal v roce 2005 za 15 miliard dolarů. Půjčovna Hertz, jejíž tváří se v 70. letech stal americký herec O. J. Simpson, měla na začátku letošního roku 560 tisíc aut po celém světě, 12 tisíc poboček a 32 tisíc zaměstnanců, z nichž už během koronavirové pandemie 10 tisíc propustila.

Na byznys Hertzu tvrdě dopadlo uzavření letišť. | Foto Forbes US

Firma ve zprávě regulátorovi uvedla, že její celková aktiva mají hodnotu 25,8 miliardy dolarů, má miliardu dolarů v hotovosti, ale je zatížena dluhy ve výši 24,4 miliardy dolarů, jejichž úroky naskakují. A obrat k lepšímu se nečeká.

Pandemie totiž zmrazila turistický ruch a dočasně zcela uzavřela letiště, kde měl Hertz nejlukrativnější (a na druhou stranu z pohledu režijních nákladů i nejdražší) byznys. A protože investoři nejsou dle amerického práva v procesu bankrotu nijak zvlášť chráněni, je dost možné, že Icahnův podíl se nenávratně rozplyne.

V jeho jmění to ale zásadní vítr neudělá, podle aktuálních dat amerického Forbesu má majetek v hodnotě přes 14,2 miliardy dolarů. Zřejmě i proto je dle WSJ i nadále připraven Hertzu pomoct se z insolvence dostat.

Osud 102 let staré firmy nyní závisí na tom, zda věřitelé svolí k její reorganizaci, která obvykle přináší drastické škrty, ale dává naději v pokračování tradice. V opačném případě půjde do likvidace a její majetek bude rozprodán a z utržených peněz se uspokojí nároky věřitelů. Až pak se dostane na ostatní, tedy i akcionáře. Pokud ale vůbec.

O dalším postupu se brzy rozhodne u soudu v americkém Delawaru.