Investiční společnost singapurské vlády Temasek Holdings plánuje v příštích pěti letech investovat v Evropě až dvacet pět miliard singapurských dolarů (437,1 miliardy korun).
Hledá partnerství se společnostmi, včetně těch, které jsou spojeny s některými z nejbohatších podnikatelských rodin na světě. Řekl to v rozhovoru s agenturou Bloomberg ředitel pro Evropu, Blízký východ a Afriku Nagi Hamiyeh.
Výše investice se může měnit v závislosti na příležitostech a vnějších událostech. Navýšení investic bude představovat výrazné posílení evropských aktiv v držení Temaseku.
V březnu 2023 investice firmy v regionu činily dvaatřicet miliard eur (813,2 miliardy korun).
Hamiyeh uvedl, že Evropa poskytuje významné příležitosti.
„Evropa je na tom lépe než před rokem nebo dvěma. Do Evropy jsem se přihlásil dobrovolně, protože vidím velký potenciál, který bychom mohli využít,“ řekl.
Plány Temaseku přicházejí v době, kdy jeho dosavadní investice v Evropě nejsou příliš úspěšné.
Hodnoty investic do firem Standard Chartered a nizozemské platební platformy Adyen klesly ze svých vrcholů a akcie firmy Bayer se za rok do konce března propadly o padesát jedna procent kvůli soudním sporům souvisejícím s přípravkem na hubení plevele firmy Monsanto.
Temasek měl na konci března 2023 ve správě aktiva za 382 miliard singapurských dolarů. Region zahrnující Evropu, Blízký východ a Afriku se na celkových aktivech podílel dvanácti procenty.
Firma byla založena před padesáti lety a její zisky tvoří hlavní zdroj příjmů státního rozpočtu.
Dlouhodobě byla pro Temasek zdrojem růstu aktiva v Číně, která měla na konci března 2023 na celkových aktivech podíl dvaadvacet procent.
Čína se však v poslední době potýká se slabou spotřebou, což má negativní dopad na ocenění aktiv. Severní a Jižní Amerika mají na aktivech podíl jednadvacet procent.
Podle Hamiyeha je navýšení dohod v Evropě nezbytné, aby Temasek dosáhl vyšší odolnosti výnosů v době geopolitického napětí, vysokých úrokových sazeb a inflace.
Temasek podle něj bude mít zájem investovat do nové energetiky, obnovitelných zdrojů a dekarbonizace, ale také do oblasti spotřebitelského zdraví, luxusu, technologií, robotiky a „budoucnosti práce“.