Americká investiční společnost Blackstone Group chce převzít australského provozovatele kasin Crown Resorts, nabídka firmu oceňuje zhruba na osm miliard australských dolarů (téměř 136 miliard korun). Informovala o tom dnes agentura Reuters. V australském podniku, který se potýká s tlakem ze strany domácích regulátorů, už Blackstone vlastní desetiprocentní podíl.

Blackstone nyní za každou akcii společnosti Crown Resorts nabízí 11,85 australského dolaru. Akcie firmy po zprávě o nabídce posílily o více než 21 procent a uzavřely dnešní obchodování na burze v Sydney na ceně 11,97 australského dolaru.

Vývoj na trhu podle agentury Bloomberg naznačuje, že investoři očekávají zvýšení nabídky, nebo příchod konkurenčního zájemce o převzetí. „Je hezké, že přišla nabídka, nyní je to o nalezení ceny,“ uvedl analytik John Ayoub ze společnosti Wilson Asset Management.

Společnost Crown Resorts v únoru přišla o licenci na provoz nového kasina v Sydney. Firma nyní čelí obviněním z praní špinavých peněz a z napojení na organizovaný zločin. Podle agentury Reuters by převzetí podniku firmou Blackstone mohlo tlak ze strany australských regulátorů zmírnit.

Cena akcií společnosti Crown Resorts se navzdory dnešnímu nárůstu stále nachází hluboko pod maximem 18 australských dolarů z roku 2014. Dolů ji tlačí více faktorů, kromě problémů s regulátory jsou to rovněž negativní dopady pandemie.

„Cena, kterou navrhla společnost Blackstone, by nebyla přijatelná, kdyby se tato kasina nepotýkala s covidem a  provozními problémy,“ uvedl analytik Nathan Bell z firmy Intelligent Investor.

Blackstone už v oblasti hazardních her působí. Předloni se například dohodl na převzetí firmy Bellagio, která provozuje luxusní hotely a kasina v Las Vegas.