skip to main content
Byznys

Sázkovka v novém. Penta přestěhuje svoji Fortunu do nové budovy Churchill

Skupina Penta Marka Dospivy si pojistila dalšího nájemce pro svůj administrativní komplex Churchill, který buduje na hranici spodního Žižkova a Vinohrad. Do druhé budovy, jež se má kolaudovat příští rok na jaře, se nastěhuje druhá největší firma z jejího portfolia – sázková kancelář Fortuna. 

Reklama

Podle mluvčího Penty Ivo Mravinace jí mají připadnout dvě třetiny celkové plochy v budově včetně velké terasy s výhledem na celé Staré Město a okolní centrum Prahy. Celkem Fortuna zabere asi 8500 m2. 

Stěhování Fortuny se nabízelo. Firma, kterou Penta vlastní od roku 2005, se rozrůstá. V posledních letech rozšířila své aktivity třeba na Balkán. Významné akvizice dotáhla zejména v Rumunsku, kde ovládla tamního lídra Hattrick Sports Group. 

Skupina zatím dosud sedí na třech různých místech v Praze. Vedení Fortuny v čele se švédským ředitelem Perem Widerströmem zůstalo na dosah mateřské Penty – v její budově ve Florentinu, které je z Churchilla na dohled. Další části firmy zatím mají kanceláře v Danube House v Karlíně a  v budově Visionary v Holešovicích.

Sestěhování do nového domova bude operace, jež se má týkat asi desetiny z celkového počtu šesti tisíc lidí, které skupina v Evropě zaměstnává. Hotovo by mělo být v květnu příštího roku. Mimo zůstanou pochopitelně centrály jednotlivých zemí spadajících pod Fortunu včetně zmiňovaného Hattricku.  

Reklama

Churchill je jeden z nejhonosnějších kancelářských prostorů současnosti. Z jedné strany je unikátní výhled až na Pražský hrad. Místo je v blízkosti kampusu VŠE a brzy se má propojit s nedalekým nádražím a linkou metra C. V blízkosti se navíc probouzejí další developerské projekty, v lokalitě mají kromě bytů přibýt obchody, kavárny i sportoviště. 

Developer i nájemce si v budovách, které se tyčí nad pražským železničním uzlem, pohráli s interiérem. Fortuna bude mít k dispozici čtyři poschodí. „V požadavcích Fortuny jednoznačně dominuje centrální otevřené designové schodiště, které je všechny propojí,“ uvedl Ivo Mravinac. Další požadavky jsou podobné těm, jež měla firma Deloitte. Ta se stěhovala už letos na jaře do první budovy Churchill. Pro zaměstnance tady má být velké fitness centrum, relaxační zóna nebo game room.

I druhá budova má pracovat s prostorem tak, aby se dal přizpůsobit lidem v nich. Nebude tu například jasný počet míst k sezení. Jednotlivé místnosti budou flexibilní. Pokud by se Fortuna měla inspirovat u sousedního Deloitte, bude mít i zasedací místnosti s posuvnými zdmi. Ani jednomu nájemci nemají chybět rozměrné prostory s plátny na promítání, jež konkrétně Deloitte využívá jako přednáškový sál i malé kino. 

Finanční podmínky nájmu nechce Fortuna ani Penta komentovat. První nájemce objektů, zmíněný Deloitte, při letošním jarním stěhování uvedl, že roční náklady na novou budovu (včetně úprav a dalších poplatků) mu v letošním roce vzrostou o miliony korun. 

Fortuna je bohatý nájemce. V roce 2018 přijala sázky ve všech pěti zemích, kde působí, v objemu 3,7 miliardy eur. Její tržby dosáhly 335 milionů eur a EBITDA 82 milionů eur.

Reklama
Reklama