Množství online nákupů v pandemickém roce radikálně vzrostlo a e-commerce trh zažíval jedno z vůbec nejlepších období ve své historii. V důsledku toho ale došlo i k přetížení logistických služeb, které často nestíhaly zásilky doručovat.

Řada společností, stejně jako samotní zákazníci, si proto oblíbila bezkontaktní doručování v podobě výdejních boxů, kterých poslední dobou po celé republice přibývají desítky měsíčně. 

Nejde přitom jen o konkrétní firmy, jako je Alza, Rohlík nebo Zásilkovna, které staví vlastní boxy pro doručování svého zboží koncovým zákazníkům. Na trhu se začínají hojně objevovat i nezávislé společnosti, které nabízejí boxy bez omezení komukoliv.

Obyvatelé Prahy mohli v poslední době zaregistrovat takzvané OX.pointy od nově vzniklé společnosti Conteg Payment4U, která vyrábí a po republice postupně buduje další nezávislou síť doručovacích boxů. V plánu má zaměřit se na frekventovaná místa, kde se pohybuje velké množství lidí, ať už jde o centra měst, nebo hustě obydlené oblasti. 

„Sdílená ekonomika nám dává velký smysl, a tak jsme se společně s Contegem rozhodli vybudovat síť, která bude sloužit všem,“ vysvětluje další plány CEO CP4U Zdeněk Vacek.

„Jedná se o rozdílové řešení, protože to není pouze hloupý výdejní box, ale městský komponent, který budou moci využívat dopravci, e-shopy a koncoví zákazníci mezi sebou. Jsme schopni zaintegrovat i města a obce: přes naše pointy půjde platit městské poplatky nebo předávat dokumenty,“ pokračuje Vacek.

V hlavním městě firma umístila zatím sedm doručovacích boxů. Jeden z prvních se strategicky objevil na Národní třídě u obchodního domu Máj v Praze, kudy projde kolem 80 tisíc lidí denně. Na další lze už teď narazit u kulturního domu Letňanka nebo v Brandlově ulici na Chodově.

Další boxy by měly být brzy zprovozněny také u Fakultní nemocnice Motol, Thomayerovy nemocnice, na ruzyňském sídlišti a dalších větších městech, například v Brně, Plzni nebo Teplicích. Měsíčně by měly přibývat desítky boxů, přičemž do konce srpna jich firma plánuje zprovoznit stovku a do příštího konce roku by jich v Česku chtěla mít kolem tisíce.

Kromě vyzvednutí nabízí OX.pointy také možnost zásilku odeslat a vrátit. Přestože služba funguje nezávisle a své doručovací boxy nabízí k využití komukoliv, pět z nich integroval do své sítě online supermarket Rohlík pro doručení čerstvých potravin. Boxy jsou pro tyto účely vybavené chladicím systémem, který zajistí, že zboží vydrží na místě i několik hodin čerstvé. 

Vedle chlazení jsou vybrané boxy vybaveny také automatickou dezinfekcí UVC světlem a v rámci zero waste politiky mají zelenou střechu, která využívá kondenzovanou vodu z chlazení. Podle slov COO společnosti Vladislava Krále boxy vykazují nízkou energetickou spotřebu a nejsou hlučné, aby nerušily své okolí.

Obsluha boxu funguje jednoduše díky dotykovému displeji, ale uživatel bude moci použít také aplikace pro iOS nebo Android, které jsou krátce před spuštěním.

Doručovací box ke každému domu

Koncept sdílených doručovacích boxů se zejména v posledním roce osvědčil dopravcům i zákazníkům. Obyvatelé rodinných domů mají ještě další alternativu: mohou si vedle běžné poštovní schránky nechat postavit vlastní doručovací box.

Tuto možnost v Česku nabízí společnost Furtodo, která jich tu za poslední rok rozmístila necelou stovku. Takzvaný FurtodoBox mohou majitelé využít k doručení prakticky čehokoliv, stejně jako by využili svou běžnou poštovní schránku, kam se však nevejdou balíky větších rozměrů.

Stejně jako v předchozím případě i toto řešení nabízí vnitřní chlazení, což umožňuje doručování čerstvých potravin. Kurýr k boxu dostane přístup na základě unikátního čárového kódu nebo PINu vztahujícího se k dané zásilce, majitel schránku ovládá pomocí webové aplikace ze svého telefonu nebo počítače.

FurtodoBox funguje univerzálně a není vázán s žádným konkrétním dopravcem. Doručovat navíc nemusí jen dopravci, ale doručování je přístupné například pro farmáře či místní obchody.

„Nejčastěji s námi doručuje PPL, Česká pošta nebo Alza, ale i další kurýrní služby. O tom už si rozhoduje vlastník boxu,“ říká spolumajitel Furtodo Radek Menšík a dodává, že jako už léta fungují poštovní schránky, je jeho vizí do budoucna mít podobné zařízení u každého domu. 

Do konce roku 2022 chce po celém Česku instalovat tisíc až dva tisíce boxů, které si zákazník může objednat v jedné ze tří velikostí a vybrat si z široké škály barevných odstínů tak, aby zařízení ladilo s plotem nebo dalším přilehlým okolím.