Neuvěřitelné se stalo skutkem. Jiřina Bartůňková nakreslila náčrtek a vznikla firma s nejodvážnějším byznysovým plánem v Česku: Sotio, usilující o vývoj originálního protinádorového léku a jeho uvedení na trh. Nejen proto si příběh, který propojuje šéfku ústavu imunologie FN Motol, Bohumila Hrabala i Petra Kellnera, říká o důkladné popsání.
Dávejte pozor, co vám teďka řeknu. Na ploché střeše domu v ulici Na Hrázi v pražské Libni sedí Bohumil Hrabal, který předchozí větou tohoto článku vstoupil do strhujícího románu Obsluhoval jsem anglického krále. Nyní se však nechává obsluhovat on, je hostem u svých dobrých známých, u Zumrů, ti bydlí ve stejné ulici o tři domy dál, přítomna je i dcera hostitelů Jiřina, z dítěte se pomalu stává mladá slečna.
Než díky spisovateli vejde do literatury, vejde na střechu také kocour Etan, s ním se dostavil i soumrak, někdo skočil do nedalekého výčepu pro džbánek piva a my u něj nechme Hrabala pábit, opusťme na okamžik scénu, protože… Nikoli nad pivem, ale nad kávou se klube jiný příběh a zaslouží si vylíčit, neboť je velký.
Žádné pivo, jen káva, ta se víc hodí do secesního interiéru Café Savoy, všichni u stolu navíc potřebují čistou hlavu – nejde o nezávazné klábosení, nýbrž o vědu. Nedalekou Vltavou protéká rok 2009, Jiřina Bartůňková odsouvá šálek, bere tužku a na papír črtá nákres, schéma toho, co umí imunoterapie. Ta je součástí jejího oboru a také oboru Radka Špíška.
Tomu samozřejmě nic vysvětlovat nemusí, náčrt je určen druhému ze společníků, který s ní v kavárně sedí. Číšníci v Savoyi obsluhují byznysového krále: Petr Kellner zaujatě sleduje, jak tužka v ruce Jiřiny Bartůňkové létá po papíře, pozorně naslouchá výkladu, mnoho toho nenamluví, uvědomuje si, že mluvit musejí druzí.
Čtěte dál a dozvíte se:
- Ohledně čeho varovala Jiřina Bartůňková dnes již zesnulého Petra Kellnera?
- Jak se šéfka ústavu imunologie FN Motol dostala ke svému oboru?
- Na čem aktuálně Sotio pracuje?