Vláda v pondělí večer schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Největší změnou proti původnímu návrhu, který počítal s deficitem 270 miliard, jsou výdaje na zastropování cen elektřiny a plynu. Odhadovaných sto miliard by měly částečně pokrýt příjmy z daně z mimořádných zisků velkých firem v energetickém a těžebním sektoru, petrolejářství a bankovnictví.

Druhou kompenzací na příjmové straně budou stoprocentní odvody z prodeje elektřiny nad cenovým stropem, který Evropská komise stanovila na 180 eur (4440 korun) za megawatthodinu. Rozpočet nyní dostane k posouzení sněmovna.

Návrh rozpočtu počítá s příjmy 1,928 bilionu korun a s výdaji 2,223 bilionu. Proti původnímu plánu z počátku září tak vzrostly příjmové položky o 179 miliard korun. Výdaje jsou vyšší o 204 miliard.

Ministerstvo financí upozornilo, že příjmy a výdaje spojené s cenami energií jsou velmi hrubými odhady zatížené velkou mírou nejistoty kvůli výrazným výkyvům na spotovém trhu s elektřinou. Vývoj cen energií ale bude ovlivňovat příjmy i výdaje rozpočtu stejným směrem.

Proti původnímu návrhu rozpočtu na příští rok se o 23 miliard korun zvýšily také výdaje na růst platů ve veřejném sektoru. Ministerstvo dopravy získá 29 miliard navíc na investice do dopravní infrastruktury a zvýší se rovněž kapitola ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva kultury.

Ve snaze omezit spotřebu drahých energií vláda v pondělí také snížila minimální povolené teploty v pracovním prostředí. Příslušné nařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví a teplota se v něm odvíjí od povahy pracoviště.