Peklo zamrzlo. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) dala zelenou spotovým bitcoinovým ETF fondům obchodovaným na amerických burzách. Co přijde dál?
Trvalo to přes dekádu. Už v roce 2013 podali u SEC první žádost o schválení bitcoinového spotového ETF bratři Winklevossovi. Za více než deset let se žádostí nashromáždila pěkná hromádka, jak od „kryptofirem“, tak od důvěryhodnějších zakladatelů s historií úspěšně fungujících burzovně obchodovaných fondů – WisdomTree, Invesco, Blackrock…
Důvod, proč komise všechny žádosti zamítala, byly obavy z podvodů a manipulace na podkladovém spotovém trhu. „Na spotovém trhu s bitcoiny neexistuje adekvátní systém dohledu, srovnatelný s obchodováním na registrované burze,“ připomněl zkraje loňského léta David Hirsch z krypto odboru obávaného amerického regulátora.
Zajímavé je, že SEC neměl problém od roku 2021 schválit celou řadu bitcoinových ETF založených na bitcoinových futures. Loni dokonce došlo na první takový ETF produkt, který umožnil využití pákového efektu. Vzhledem k tomu, jak nepřátelský je postoj současného ředitele Garyho Genslera ke kryptoměnám, to ale vlastně tak moc překvapivé není.
Konečně tedy došlo i na „spot“, tedy samotný podkladový trh. Ani poslední dva dny do oznámení se ale neobešly bez malého dramatu. Vše začalo již v úterý, kdy se na účtu SEC na sociální síti X objevila později dementovaná zpráva, že byl schválen první spotový burzovně obchodovaný bitcoinový fond.
O několik minut později předseda SEC Gary Gensler ve svém tweetu upřesnil, že k žádnému takovému schválení nedošlo, a prohlásil, že oficiální účet SEC na síti X byl napaden hackerem, což později potvrdila i samotná síť. Celá situace, která vyústila v masivní zvýšení volatility na podkladovém trhu, má mít politickou dohru a incident vyšetřuje FBI.
Ve středu nechal SEC Američany a zbytek světa čekat až do konce svých pracovních hodin. Po jedenáctihodinovém dramatu se na webových stránkách Komise pro cenné papíry poprvé objevil příspěvek, který tvrdil, že všech jedenáct navrhovaných bitcoinových ETF – BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Valkyrie, Invesco, WisdomTree, Franklin Templeton a Hashdex bylo, navrch se společnostmi Ark Invest a 21Shares, schváleno ke kotování.
Po chvilce však dokument opět zmizel a nekonečné minuty to vypadalo, že se možná bude opakovat úterní scénář. Nakonec na schválení přece jen došlo. Je ale vůbec schválení spotových bitcoinových ETF na největším světovém trhu skutečně vítězství?
Zástupci krypto průmyslu jsou vesměs zajedno v tom, že jde o pozitivní signál, který nastartuje další masivní vlnu adopce kryptoaktiv. A ani ti čeští nejsou výjimkou.
František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace, například říká, že schválení je důležitým milníkem nejenom pro bitcoin. „Bitcoin se díky tomu přiblíží k tradičnímu finančnímu systému a zvýší se jeho dostupnost zejména pro institucionální investory. Burzovně obchodovaný fond podle mě osloví řadu nových hráčů, kteří se doteď o kryptoměny pouze okrajově zajímali nebo jej z důvodu regulace nemohli mít na vlastních bilancích.“
„Očekávám, že investiční společnosti, které dostaly od SEC zelenou, začnou tento produkt agresivně nabízet. Co se týče ceny bitcoinu, můžeme být svědky větší volatility s dlouhodobým pozitivním výhledem,“ dodává Vinopal.
Za přímo zlomový okamžik považuje rozhodnutí Ondřej Pilný, manažer Binance pro Českou republiku. „Schválení znamená velký posun pro celé odvětví krypto aktiv do tradičního finančního světa a přináší několik výhod,“ pochvaluje si.
„První spočívá v poskytnutí jednoduchého vstupního bodu pro tradiční investory a běžné lidi, kteří chtějí investovat do kryptoměn. Díky bitcoinovým ETF se pro ně proces zjednoduší a učiní ho stejně jednoduchým jako investování do běžných akcií,“ domnívá se.
„Schválení je důležitou zprávou nejen pro bitcoin, ale také ho lze chápat jako precedens, který otevírá cestu pro další finanční produkty spojené s kryptoměnami,“ dodává.
Bude ale nástup zmíněných ETF skutečně takové terno? Američtí správci fondů včetně těch penzijních a pojišťovacích, tedy jedny z mála skupin, které dosud měly přístup k bitcoinovým spotovým produktům kvůli regulaci omezený, mohou bitcoin nově přidávat do svých portfolií.
Zbylá část USA touto možností disponovala díky institucím jako Charles Schwab již dříve, například v Evropě. Ani uvedené fondy ale nebyly úplně bez možností: byla tu například příležitost investovat do akcií společnosti MicroStrategy, která drží ve svých účetních knihách již tolik bitcoinů, že je vlastně sama určitým neoficiálním bitcoinovým ETF fondem.
Bude to na masivní růst stačit? Bitcoinové ETF fondy založené přímo na podkladovém aktivu a obchodované na hlavních amerických burzách mají pro instituce několik nesporných výhod. Patří mezi ně fakt, že jde o bezpečný a přitom ve srovnaní s ostatními možnostmi velmi levný a navíc daňově nejefektivnější způsob, jak si vsadit na případný další bitcoinový boom.
Provozovatelé fondů budou také muset držet ve své správě poměrně vysoké množství bitcoinů, které tím pádem budou staženy z trhu. Jenže ani tak se masivní nárůst ceny bitcoinu nemusí zjevit – i samotná prvotní reakce na schválení byla spíše vlažná.
Bankovní gigant JPMorgan již v listopadu varoval, že v případě schválení dojde místo vstupu nového kapitálu spíše k jeho přesunu. Wall Street je hřiště, kde se hraje s nulovým součtem, a tak je možné, že místo nativních krypto firem, které po schválení spotových ETF nejvíce volaly, převezmou žezlo staré známé instituce, které nakonec dokonale vyluxují trh a poperou se o již okousané zbytky.
Výmluvný je hlavně pohled na akcie zmíněné MicroStrategy, kterou mnoho institucí donedávna využívalo jako neoficiální bitcoinové ETF. Napovídala by tomu ostatně i současná situace na trhu se stablecoiny, které tradičně tvoří hlavní proxy pro nákup bitcoinu a dalších kryptoaktiv. Žádný masivní příliv nových peněz na stablecoinový trh se zatím nekoná.
Dokazuje to náhlý přesun k další, momentálně méně okoukané hračce – loni opomíjenému etheru, který navzdory technologickým inovacím v Ethereum síti ve zhodnocení dost zaostával.
V souvislosti s posledními dny schvalování je zajímavá ještě jedna věc, která trochu naznačuje, že cesta je pro obchodníky kryptoaktiv důležitější než cíl. Po incidentu s hacknutím účtu SEC na síti X došlo k prudkému a dosud trvajícímu rozkolu mezi vývojem ceny bitcoinu a etheru.
Zatímco bitcoin zamířil dolů a i po schválení stoupá jen velmi neochotně, ether zamířil prudce vzhůru. Spekulují již obchodníci na americké schválení etherových spotových ETF, nebo si jen uvědomili, že kryptoměna s druhou největší kapitalizací se celý loňský rok držela dost v pozadí a rostla pomaleji než ostatní kryptoaktiva s největší kapitalizací?
Ukazuje se, že příběh je pro investory a spekulanty v kryptu někdy důležitější než fakta.