Se zhodnocením o 152 procent nepatřil bitcoin mezi nejrychleji rostoucí kryptoaktiva loňského roku. Kde bude jeho cena na konci letoška?

Navzdory relativně dlouhému období mezi loňským březnem a říjnem, kdy se bitcoin příliš neobchodoval a cena až na výjimky stagnovala, zakončil rok nad cenou 42 tisíc dolarů – na začátku roku to přitom nebylo ani sedmnáct. Do roku nového naskočil růstem o více než sedm procent a překročil hranici 45 000 dolarů, tedy cenu naposledy dosaženou v dubnu 2022.

Než zisky odmazala středeční korekce, mířila nejznámější kryptoměna opačným směrem než třeba slavný akciový index S&P 500, který si naopak dává od loňského růstu oddech. Těžko bychom tedy hlavní důvod novoročního růstu hledali v tolik očekávaném obratu současné měnové politiky americké centrální banky.

Dalším katalyzátorem růstu mohlo být pokračování spekulace na možné schválení prvního spotového bitcoinového ETF ve Spojených státech. Americká Komise pro cenné papíry a burzy by ho podle neověřitelných spekulací z trhu mohla schválit ještě před zákonným termínem 10. ledna, do kdy musí rozhodnout.

Roční kurz bitcoinu vůči dolaru na burze Coinbase | Zdroj: TradingView

O schválení usiluje nově i historicky řada firem, mezi nimiž vynikají dva globální giganti v oblasti správy aktiv: BlackRock a Fidelity. Řada subjektů na trhu se schválením počítá téměř jako s hotovou věcí a firmy začínají rozjíždět nákladné marketingové kampaně, jak udělat bitcoin pro mainstreamové publikum znovu cool.

Již dříve se nicméně objevily hlasy, že dopad schválení na trh nemusí být v dlouhodobém horizontu zase tak optimistický a i samotná událost může spustit naopak vlnu výprodejů, protože najednou zmizí pozitivní výhled, ke kterému se dalo upínat.

Analytici největší americké banky JPMorgan pod vedením Nikose Panigirtzogloua tvrdí, že místo vstupu nového kapitálu do sektoru je pravděpodobnější, že se kapitál ze stávajících bitcoinových produktů typu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), bitcoinových futures ETF a těžebních společností kotovaných na burze, přesune do nově schválených spotových ETF fondů.

Ostatně minimální tržní dopad mělo schválení prvních evropských spotových bitcoinových ETF fondů – do těch ale nemohly investovat americké penzijní fondy. Faktem zůstává, že i když cena bitcoinu utěšeně roste, nárůst stablecoinů (kryptoaktiv s cenou navázanou na jednotlivé fiat měny), obyčejně indikující příliv nových peněz do bitcoinu a krypta, se zatím nekoná.

Jaké scénáře ceny bitcoinu předvídají odborné hlasy z krypto světa?

Česko

Roman Valihrach, ředitel krypto burzy CEO Coinmate: 100 až 200 tisíc dolarů

Odhadovat cenu je velmi složité, samozřejmě optimisticky doufáme, že se bitcoin podívá na nová maxima. Analytici se často shodují, že další vrchol by se mohl pohybovat mezi 100 až 200 tisíci dolarů. Nikdo z nich ale doopravdy nemůže vidět budoucnost a s trochou přehánění by se dalo říci, že jde spíše o zbožné přání.

Spíš než na cenový cíl bych se díval na cíl časový. Pokud se již počtvrté zopakuje čtyřletý cyklus, vrchol by měl dorazit ve čtvrtém kvartálu roku 2025. Může se ale stát, že tuto teorii naruší přehnaný optimismus a právě příchod bitcoinových ETF. Nové maximum by tak mohlo dorazit dřív a následoval by další medvědí trh. Rozhodně se ale těším, co rok 2024 přinese.

Štěpán Uherík, finanční ředitel skupiny SatoshiLabs a společnosti Trezor: 100 tisíc dolarů

V nastupujícím roce 2024 nás čeká hned několik zásadních událostí, ať už to bude halving, nebo finální rozhodnutí o bitcoinových ETF, které mohou mít s velkou pravděpodobností vliv na cenu bitcoinu. Důležitým faktorem je současná doba znehodnocování peněz, tedy jednotky, na kterou bychom chtěli cenu bitcoinu přepočítat.

V tomhle kontextu tak může být debata o ceně lehce abstraktní. Pokud bych ale měl spekulovat, myslím, že je představitelné, že se bitcoin podívá nad hranici sto tisíc dolarů.

Martin Stránský, ředitel společnosti Bit.plus: 100 tisíc dolarů

Bitcoin vstoupil do nového roku raketovým růstem a v korunách překonal milionovou hranici. Letos očekávám další růst až ke 100 tisícům dolarů, tedy nad dosavadním historickým maximem 66 000 dolarů. Jednou z hlavních hnacích sil tohoto roku bude halving, který vychází na duben.

Půlení odměny minerům je historicky spojeno s výrazným růstem hodnoty bitcoinu. Dalším významným faktorem je stále čekání na schválení spotového ETF od BlackRocku. To bude opravdu velká věc, která může cenu bitcoinu výrazně zvednout.

Viktor Fischer z kryptofondu RockawayX: bez odhadu ceny

Ceny nekomentujeme, jde nám o adopci. Tam pro letošek u bitcoinu vidíme více pozitivních trendů a nadcházejících událostí. Uplynulý měsíc například počet transakcí přenesených skrze bitcoinovou síť dosáhl osmnácti milionů, což je historický rekord.

Jako pozitivní vnímám i úspěch bitcoinových Ordinals a jejich pozitivní vliv na nárůst transakčních poplatků na bitcoinovém blockchainu. Jako fond jsme investovali do Xverse, což je dnes nejpoužívanější Ordinals peněženka. Skutečné dopady blížícího se halvingu a schválení prvního amerického bitcoinového spotového uvidíme až za rok.

Svět

Mark Mobius: 60 tisíc dolarů

Globální investor, manažer fondu Mobius Capital Partners a jeden z průkopníků investování na rozvojových trzích předloni správně předpověděl pád bitcoinu na dvacet tisíc dolarů. Nejznámější kryptoměna v té době stála více než 28 000 tisíc. Následný call předvídající propad až k deseti tisícům mu ale nevyšel.

Pro letošek sází matador rozvojových trhů podle CNBC na cenu šedesát tisíc dolarů na konci letošního roku. „Nemá to racionální zdůvodnění, schválení prvního bitcoinového spotového ETF ale vypadá velmi pravděpodobně a aktivum se také opět těší zvýšenému zájmu,“ konstatuje.

Standard Chartered: 100 tisíc dolarů

Britská bankovní skupina předvídala růst bitcoinu na 100 tisíc dolarů do konce roku již loni v dubnu. Tenkrát jí to nevyšlo, letos bankovní dům tvrdí, že růst bude hnán kupředu schválením zmíněných ETF. Jde o zajímavý posun od prosince 2022, kdy vedoucí výzkumu a strategie Eric Robertsen předpovídal, že by cena bitcoinu mohla klesnout až na pět tisíc dolarů.

Bit Mining: až 75 tisíc dolarů

Youwei Yang, hlavní ekonom na burze kotované těžařské společnosti nabízí střízlivější odhad. Podle CNBC doufá, že by cena nejznámější kryptoměny mohla do konce roku dosáhnout až 75 tisíc dolarů.

Jeho predikce ale zahrnuje poměrně široký cenový rozptyl. „Předpokládám, že letos se bude bitcoin obchodovat v hodnotách od pětadvaceti do pětasedmdesáti tisíc dolarů a v roce 2025 od pětačtyřiceti do sto třiceti tisíc dolarů,“ uvádí Yang.

Růst je podle něho do značné míry podmíněn schválením prvních spotových bitcoinových ETF v USA a odvozeným větším institucionálním zájmem.

CoinShares: 80 tisíc dolarů

Podle evropského správce kryptoaktiv, společnosti CoinShares, nás letos čeká na poli digitálních aktiv významná změna, odstartovat ji má schválení prvního spotového bitcoinového ETF v USA.

„Dlouho očekávaný vývoj rozšíří investorskou základnu pro kryptoměny a více je integruje do tradičních finančních trhů. Asi dvacetiprocentní nárůst investic u našich současných spravovaných aktiv, kterých je zhruba za tři miliardy dolarů, naznačuje, že by se letos mohl bitcoin podívat k osmdesáti tisícům dolarů,“ říká vedoucí výzkumu James Butterfill.

CoinFund: 500 tisíc dolarů

Většina předpovědí se drží svým způsobem stále při zemi a nepředpokládá tak rychlé zhodnocení jako ve starších cyklech. Nalezneme ale výjimky a jednou z nich je venture kapitálový fond CoinFund.

Podle managing partnera Setha Ginnse požene cenu bitcoinu nahoru hlavně oslabující dolar a klesající úrokové sazby. Přídavným motorem růstu pak má být schválení amerických spotových ETF fondů na bitcoin a v pozdější fázi roku také na ether.

Ginns nevylučuje, že by se bitcoin mohl v rámci nadcházejícího cyklu dotknout hodnoty jednoho milionu dolarů, pro letošní rok ale nabízí „střízlivější“ odhad 500 tisíc dolarů.