„Uvaž žlutou stuhu kolem starého dubu,” zpívá v jedné své písni Tony Orlando. Je o vězni, který píše dopis své lásce s prosbou, aby uvázala žlutou stuhu na strom před domem, pokud ho chce zpět ve svém životě. Tu stuhu tam při návratu najde a nejen jednu, je jich tam sto.

A přesně tahle žlutá stuha se stala symbolem Yellow Ribbon Run v rámci Volkswagen Maratonu Praha, který se poběží 8. května. Jeho cílem je mimo jiné upozornit na problémy obtížné zaměstnatelnosti lidí po výkonu trestu.

„Když si čtyři tisíce běžců připnou na dres tuto ozdobu, vyšlou tím lidem ve vězení jednoduchý vzkaz – až si odpykáte svůj trest, jste ve společnosti přijati,” konstatuje Iva Petříčková, ředitelka Business Leaders Fora (BLF), partnera projektu.

foto 1 trenink

Současní i bývalí vězni, kteří se běhu zúčastní…

S myšlenkou dobročinného běhu přišla Gabriela Slováková, ředitelka ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Před pěti lety totiž běžela Yellow Ribbon Run v Singapuru, kde se za jedenáct ročníků podařilo vytvořit více než dva tisíce pracovních míst pro bývalé delikventy. Teď doufá, že se to stejné podaří i u nás.

Do netradiční štafety se vedle sebe postaví jak vězni, tak bývalí odsouzení, zaměstnanci vězeňské služby, zástupci kanceláře ombudsmana a ředitelé několika firem jako například Alexandra Kala z Profimedu. „Každý z nás může dělat chyby a každému by měla být dána možnost je napravit. Proto jsem se rozhodla podpořit Yellow Ribbon Run. Navíc běhám ráda a pro dobrou věc ještě více,“ popisuje jednatelka společnosti zabývající se dovozem a prodejem stomatologických produktů.

Projekt podpořil i Vojtěch Jirsa, jednatel ateliéru Jirsa – Architekti. „Mnohokrát jsem už přemýšlel o tom, jak dát sociálně znevýhodněným lidem příležitost v našem oboru. Věřím, že díky této aktivitě BLF získám nové impulsy a porovnám zkušenosti od ostatních. Zaujalo mě také to, že BLF necílí jen na mediálně vděčné společnosti, ale dokáže zapojit i malou firmu.“ A mezi další firmy, které se běhu zúčastní, patří například i Kostelecké uzeniny nebo Jipocar.

paní Kala

…poběží s nimi i Alexandra Kala z Profimedu.

Ve věznicích nejen ve Světlé nad Sázavou teď vyrábějí odsouzení čtyři tisíce žlutých stužek, mezi nimi i tři závodnice Sandra, Lenka a Pamela. Jejich životní příběhy jsou dost podobné. Všechny začaly mít problémy už v dětství a každá se s tím snažila vypořádat po svém. Nezvolily správnou cestu a teď to chtějí napravit – sportem a možná i novou prací, která by jim dala naději na lepší život.

„Mých sportovních aktivit si všimla paní vychovatelka, která mě doporučila paní ředitelce na běh. Souhlasila jsem. Beru ho jako šanci udržet si dobrou kondici a zároveň jako motivaci ve sportování pokračovat i po výkonu trestu a už se nevracet k drogám. Zkrátka vyměnit závislost za jinou závislost,“ popisuje sedmatřicetiletá Lenka, matka dvou dětí.

„Podobný osud může potkat kohokoliv,” vypráví Sandra, která si ve vězení odpykává už třetí rok. Ve věznici přestala kouřit, studuje a sportuje. „Jizvy na mé ruce jsou znamením mé slabosti, tetování mé nerozvážnosti, páchání trestné činnosti mé hlouposti, běh mé vytrvalosti a celý tento příběh je o mé otevřenosti,“ myslí si.

Jednou ze společností, která u nás už delší dobu zaměstnává trestané, je telemarketingová agentura A-Giga. Ta dokonce zřídila své call-centrum přímo ve věznici Vinařice, kde pro ni pracoval i dvaatřicetiletý Petr. Podle něj byla práce v kriminále, jak sám říká, úžasná příležitost. A začalo ho tak bavit, že pro agenturu pracuje i po tom, co mu trest skončil. „Na svobodě jsem už třetím rokem, jsem zaměstnaný a žiju spořádaným životem jako každý smrtelník,” říká.

Tohle je ostatně sen i Sandry, Lenky, Pamely a řady dalších napravených lidí. Žlutý běh by jim v tom měl pomoct.