skip to main content
Jak být lepší

Sedm tipů, díky kterým zážitky z dovolené jen tak nezapomenete

Přemýšlíte, jak si naplánovat dovolenou, abyste si ji co nejvíce užili? Nechte se inspirovat tipy autora knihy The Art of Making Memories: How to Create and Remember Happy Moments, CEO dánského Happiness Research Institutu

 Meika Wikinga.

Jezděte každý rok na nové místo

Cestování je o tom, že narušíte každodenní rutinu. Pokud se každý rok vracíte na stejné místo, neodvezete si tolik vzpomínek, co byste mohli, myslí si Wiking. Nebojte se proto experimentovat – ochutnáte nové jídlo, poznáte jiné lidi, uvidíte neznámé věci.

Opusťte bublinu

Jet na dovolenou a nechat se ubytovat v hotelu, kde podávají stejné snídaně, na jaké jste zvyklí z domova, není žádné dobrodružství. Berte proto volno jako příležitost k tomu, vystoupit z komfortní zóny – místo klasického ubytování zvažte kempování, místo návštěvy řetězců, které znáte z domova, hledejte autentické prodejny.

Zapojte všechny smysly

Reklama

Neprozkoumávejte místo jen očima. Poslouchejte, co se kolem vás děje, ochutnávejte, co vám země nabízí, a zkuste si do hlavy dostat, jak destinace voní.

Kupte si suvenýr

Je jedno, jestli to bude kýč, nebo ne. Jestli si chcete vzpomínky na dovolenou udržet v hlavě co nejdéle, je dobré mít na očích něco, co vám je bude připomínat. Můžete zvolit klasický magnet na lednici nebo si domů přivézt i něco funkčního.

Zakončete dovolenou ve velkém stylu

Jak dovolenou skončíte, bude určovat, jak si ji nakonec zapamatujete, tvrdí Wiking. Pokud tedy její konec oslavíte v luxusní restauraci nebo skokem z letadla, je dost pravděpodobné, že si budete odvážet domů jen to pozitivní.

Nechte si vyvolat fotky

I když fotek v telefonu máte z dovolené třeba stovky, abyste si hezké pocity uchovali, je dobré si je nechat vytisknout. Vyberte ty nejlepší a ty si nechte zpracovat, radí Wiking. Budou hmatatelnou vzpomínkou na ty nejpovedenější chvíle.

Nebojte se překážek

Ty nejlepší historky z dovolené začínají zpravidla nějakým fuckupem. Nebojte se proto nějaký prožít. I když vám v danou chvíli nebude dvakrát do zpěvu, za pět let se zážitku zcela jistě zasmějete.