Tim Cook v roli šéfa v Applu – firmy, která v úvodu týdne poprvé v historii překonala 800 miliard dolarů na tržní kapitalizaci – byl vždy považován za ochránce rovných příležitostí a soukromí. Teď se ale pasuje do nové role: aby Apple pod jeho vedením vytvořil co nejvíce pracovních příležitostí pro americké občany.

V rozhovoru pro americkou televizi CNBC se podělil o dva důležité body, které by se měly hodit každému senior manažerovi.

Čtěte také: Chcete pracovat pro Elona Muska? Tohle je otázka, kterou pokládá u pohovoru

Využijte svou pozici k získání výhod pro potřebné

Cook v rozhovoru vysvětlil, že využívá svou pozici k tomu, aby pomohl americkým pracovníkům.

„Víte, hodně lidí se mě ptá, jestli je starostí firmy vytvářet pracovní místa. A má odpověď je, že společnost by měla mít určité hodnoty, protože firma je spolkem lidí. A lidé mají hodnoty, takže když to rozšíříme, společnost by je měla mít též.“

Cook se také dotkl svého filantropického zaměření. „Jednou z věcí, které jako lídr děláte, je, že něco vracíte společnosti. Jak to ale uděláte?“ položil řečnickou otázku. „My vracíme vše skrz naši činnost do životního prostředí, firma běží na obnovitelnou energii. Vracíme to i vytvářením pracovních míst. A když se podíváte zejména na tvorbu míst, pak jsme jich ve Spojených státech vytvořili dva miliony.“

Pro Cooka to ale není dostačující. Ve skutečnosti chce využít své ředitelské pozice k vytvoření daleko více práce pro americké pracovníky. „Jen s dvěma miliony nejsme spokojeni. Můžete se vsadit, že v budoucnu nabereme tisíce nových zaměstnanců.“

Podle Cooka k tomuto cíli pomůže i miliardový fond, který má podpořit tvorbu kvalifikovanějších pracovních pozic v USA.

Buďte pokorní

Tim Cook také v rozhovoru uvedl, jaké cti se mu dostalo, že může být na vrcholu managementu Applu. Tedy v roli, kterou v roce 2011 převzal od zakladatele firmy Steva Jobse.

„Miluju to. Víte, že ve světě v dnešní době není větší výsada než pracovat pro tuto firmu? A mít možnost pracovat s těmi všemi skvělými lidmi,“ řekl.

A Cook se drží i názoru, který již dříve vyřkl šéf Airbnb Brian Chesky, že pokora je klíčovým rysem každého úspěšného lídra. „Neexistuje den, kdy bych za možnost pracovat v Applu nepoděkoval Bohu,“ uzavřel pokorně Cook.