Petr Šíla

Foto Jan Berounský

Rajonem Petra Šíly je od počátku dospělosti veřejná správa. Tak proč je obklopený pralesem? Protože tento devětadvacetiletý mladý muž už pátým rokem stojí v čele botanické zahrady v Teplicích, třetí největší v Česku. Dokonce se i z pozice zastupitele za ODS podílí také na řízení tohoto lázeňského města, místními přezdívaného Malá Paříž.

Rodák z Ústeckého kraje je velkým patriotem, za jeho kulturní rozvoj byl předloni zvolen jednou z osobností celého kraje. Petr od mládí věděl, že v životě chce hlavně pomáhat lidem a posouvat okolí, ve kterém žije, k lepšímu. „Předávat něco společnosti pro mě znamená víc než se v soukromé firmě honit za ziskem,“ říká Šíla, který kariéru odstartoval ve službách státu hned po gymnáziu.

Tehdy se přihlásil do výběrového řízení na vedoucího kulturně-sportovní složky města Osek, které vyhrál, a do té doby neatraktivní město dokázal dostat na turistickou i kulturní mapu regionu. Dnes se ovšem už pátým rokem stará o chod teplické botanické zahrady, která ve svých sklenících nabídne přes dvanáct tisíc druhů rostlin z celého světa.

Petr Šíla dokázal v posledních čtyřech letech návštěvnost zahrady zdvojnásobit, když se na konci loňského roku počítadlo zastavilo těsně pod padesáti tisíci návštěvníků. „Letos padesátku pokoříme,“ říká odhodlaně ve skleníku, ve kterém i přes mrazivé venkovní počasí vládnou tropické teploty a všude slyšíte zvuky džungle.

Předávat něco společnosti pro mě znamená víc než se v soukromé firmě honit za ziskem.

Mladý ředitel v dobře padnoucím saku nám do toho odkrývá své další plány. A nejsou vůbec skromné. Botanickou zahradu čeká rozšiřování i úpravy, kterých si všimne každý návštěvník. Spolupracovat na nich bude i se známým designérským studiem Olgoj Chorchoj.