Dalibor Dědek, matador zabezpečování a české elektrotechniky vůbec, nemá rád slova startup a inkubátor. Těžko ale najít jiné označení pro jeho novou firmu Jablotron Projects.

„Slovo inkubátor je asi výstižné,“ bručí naoko nespokojeně muž, který v roce 1990 začínal z nuly a dnes je významnou postavou Jablonecka a majitelem více než dvoumiliardového holdingu Jablotron. Pod jeho křídla také zařadil novou společnost, která má shromažďovat a rozvíjet nápady a která stojí mimo core byznys samotného Jablotronu. Ten vyrábí a prodává především alarmy a provozuje vlastní bezpečnostní centrum včetně zásahových služeb pod značkou Kruh. Loni si Jablotron připsal rekordní tržby – a nebyl sám – rekordní rok za sebou má i skupina Metalimex Petra Otavy nebo Juta senátora Jiřího Hlavatého.

„Jablotron Projects se soustředí na rozvoj nových směrů, na něž nám už jinde nezbýval čas a elán. Věnují se tomu čtyři lidé naplno a v případě potřeby mohou oslovovat pro konkrétní projekty další specialisty ze skupiny,“ říká Dědek, podle něhož se teď zkoumá zhruba 15 různých směrů, které nemají s hlavním zaměřením jeho skupiny moc společného.

Konkrétní být zatím nechce, ale firma spolupracuje také s pražským ČVUT a Technickou univerzitou v Plzni. Její základní kapitál ve výši 100 tisíc Kč je rozdělený na sto tisícikorun, což do budoucna dává možnost jednodušeji dávat motivační podíly jednotlivým manažerům. První výsledky čeká Dědek zhruba do jednoho roku. „I to ale může být krátká doba,“ dodává.

Více si o Daliboru Dědkovi můžete přečíst v našem speciálu o českých miliardářích:

dedek page done

Obrat jeho holdingu Jablotron loni vyrostl na 2,28 miliardy korun, což je meziročně o 13 procent víc, ziskovost se zvýšila řádově. V roce 2013 byla jeho EBITDA, tedy provozní zisk před odpisy a daněmi, 376 milionů Kč, loni se vyšplhala na 646 milionů. Poprvé v historii se tak dostala nad půl miliardy korun. „V Jablotron Alarms stále vylepšujeme naši novou řadu zabezpečení a roste nám tak míra přidané hodnoty. Pronikáme s ní ve velkém i na trhy, jako je Švýcarsko a Německo,“ vysvětluje Dědek loňský vývoj.

Stavebnicový bezdrátový alarm s názvem Jablotron 100 vstoupil na trh před dvěma lety a postupně získává navrch. Novinky v této branži mají postupný náběh, za své je totiž musejí přijmout hlavně montéři, kteří jsou zvyklí a vyškolení na předchozí systémy. Letos Jablotron pro prodeje alarmů plánuje další čtvrtinový růst.

Dařilo se také firmě Jablotron Security, která zastřešuje samotné hlídání objektů. Dědek tak staví ojedinělý vertikální systém, který zahrnuje řetězec: alarm – pult centrální ochrany – zásahové jednotky. Koupil kvůli tomu několik bezpečnostních agentur a s dalšími navázal spolupráci. Zásah zajišťuje flotila dvou set výjezdových aut a jeden vrtulník, vše soustředěno pod černobílým logem Kruh.

Mozek celé soustavy je v Praze na Chodově, odkud se z podzemí (systém je zabezpečen proti všemožným nebezpečím) hlídají jednotlivé objekty a řídí výjezdy. Na pult už je připojeno přes 32 tisíc objektů a každý měsíc jich přibývá zhruba 800. „Po tříměsíční bezplatné lhůtě pak zůstává 80 procent připojeno v placeném režimu,“ dodává Dědek, jenž disponuje nejmodernějším dohledovým centrem v Česku.


Čtěte také: 

Příběh nejdražší stavby roku. 3 miliardy Radovana Vítka hlídá Franz Kafka

Rekordní rok senátora Jiřího Hlavatého. Juta vydělala 650 milionů korun 

Skupina Metalimex Petra Otavy měla rekordní rok a založila novou společnost v Polsku