Vlastislav Bříza – vítěz letošního ročníku soutěže EY Podnikatel roku – končí s výrobou tužek v Číně. Důvodem jsou rostoucí náklady na mzdy. „Když se srovnají platy dělníků v Bulharsku a v Číně u moře, tak už jsou skoro stejné. Loni jsme v Číně zasekli sedmičku a už padlo rozhodnutí, že tam necháme jen obchod a s výrobou skončíme,“ vysvětluje Bříza. Většinu produkce z Číny přesune domů do Českých Budějovic.

Vyseknout sedmičku znamená prodělat sedm milionů, což ale pro dnešní rozvětvený konglomerát Břízových firem není nic zničujícího – celý holding Koh-i-noor měl loni rekordní výsledky, jeho EBITDA poprvé překročila 400 milionů korun.

Zisk se podle Břízy použije na další investice v rámci holdingu, pod kterým jsou dnes desítky firem – vedle tradiční výroby tužek například distributor plynu Kralupol, poliklinika v Budějovicích nebo tři strojírenské podniky Ponas, Ronas a Formex.

Další, dosud nezveřejněnou investici Bříza udělal začátkem roku – v Třeboni koupil největší hotel Bohemia Regent, který má 217 lůžek a jeho součástí jsou dvě restaurace včetně oblíbené Rybářské bašty na břehu rybníka Třeboň.

Jinou, řádově větší investicí by mohla být koupě další tužkárny v zahraničí. Podle Vlastislava Břízy mladšího, který tužkárenskou divizi Koh-i-nooru vede, je nyní na prodej chorvatský výrobce psacích potřeb TOZ a Koh-i-noor by mohl být jedním z uchazečů o koupi.

Velký příběh Vlastislava Břízy čtěte v novém Forbesu, který vyjde ve čtvrtek.

bříza cover done

Věřím, že Vlastislav Bříza bude skvěle reprezentovat podnikatele z České republiky na celosvětovém finále v Monte Carlu a že jeho příběh osloví mezinárodní porotu stejně jako nás,“ uvedla v úterý večer na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže na pražském Žofíně Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice. Finále se v Monaku koná pravidelně na počátku června, první víkend po velké ceně formule 1. Česká porota, která vybírá tuzemské podnikatele roku, je složená převážně z vítězů loňských ročníků, své místo v ní má ale také šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Kromě hlavní ceny letos porota udělila ceny také v kategorii technologický podnikatel, začínající podnikatel a společensky prospěšný podnikatel roku. Titul EY Technologický podnikatel roku získal Vladimír Velebný z holdingu Contipro, který je jedním ze světových lídrů v oblasti výzkumu a výroby kyseliny hyaluronové a vlastní v této oblasti kolem 70 patentů. Jeho holding má konsolidované tržby 450 milionů korun a zaměstnává kolem 250 lidí.

Jestliže Velebný už ušel velkou část podnikatelské cesty, téměř na začátku pak stojí Petr Mahdalíček, majitel firmy Simplity, který se stal EY Začínajícím podnikatelem roku 2014. Mahdalíček se zabývá tím, že dělá pořádek ve firemních datech. „Nejčastější problémy? Různá oddělení říkají stejným věcem různě nebo si naopak pod stejným jménem představují různé věci. Pak můžete udělat deset sofistikovaných reportů, ale žádný stejně nebude správný a manažeři budou rozhodovat na základě špatných podkladů,“ uvedl Mahdalíček pro Forbes. Jeho firma je možná na začátku, ale raketově roste. Z obratu 23 milionů Kč v roce 2013 už má být letos více než 100 milionů.

Titul EY Společensky prospěšný podnikatel roku dostala Tereza Jurečková ze společnosti Pragulic – Poznej Prahu jinak! za projekt zaměřující se na pomoc lidem bez domova. Pragulic je sociální podnik, který bezdomovce vnímá jako experty s unikátní zkušeností a specifickými znalostmi. Základní službou Pragulicu jsou speciální placené prohlídky Prahy a další zážitkové aktivity, při nichž bezdomovci fungují jako průvodci po (ne)známých místech v metropoli.

PŘEHLED OCENĚNÝCH PODNIKATELŮ ZA ROK 2014

EY Podnikatel roku – Vlastislav Bříza (Koh-i-noor holding)

EY Technologický podnikatel roku – Vladimír Velebný (Contipro)

EY Začínající podnikatel roku – Petr Mahdalíček (Simplity)

EY Společensky prospěšný podnikatel roku – Tereza Jurečková (Pragulic – Poznej Prahu jinak!)

Nejlepší podnikatelský příběh – Vladimír Olmr (Sopo)