Českobudějovický holding Koh-i-noor, za nímž stojí Vlastislav Bříza (68) spolu se svými syny Davidem (43) a Vlastislavem (36), opět vyrostl. V prvním lednovém týdnu definitivně podepsal akvizici brněnské firmy Formex, kterou zařadil do své divize Koh-i-noor Machinery. Ta zahrnuje několik lisoven a nástrojáren, které se zaměřují především na dodávky pro automobilový průmysl.

„V březnu roku 2007 jsem se rozhodl, že vybuduji velkou nástrojářskou skupinu, a myslím, že teď už se nám to podařilo. Toto je další krok, který umožní optimalizaci výrobních nákladů,“ uvedl Vlastislav Bříza pro Forbes. Celá divize Koh-i-noor Machinery podle něj letos očekává obrat zhruba jednu miliardu korun a měla by dosáhnout na EBITDA, tedy na zisk před započtením úroků, daní a odpisů, ve výši 140 milionů korun. Spojením tak vzniká jedna z největších nástrojáren v Česku, která bude mít téměř 800 zaměstnanců.

Projděte si profil Vlastislava Břízy v naší online encyklopedii nejbohatších Čechů:
Briza3
Společnost Formex prodala firma GCT, která vlastní také tradičního výrobce žiletek z Jevíčka, jenž dnes nese název Czech Blades (dříve ho vlastnila Astra Diu). Za brněnskou GCT stojí Marian Michlíček, Milan Máša a Radomír Barák. Formex měl loni obrat zhruba čtvrt miliardy korun a 170 pracovníků. Mezi jeho hlavní zákazníky patří společnosti Automotive Lighting, Hella, Witte Automotive nebo Škoda Auto. „Získali jsme do portfolia firmu specializovanou na pohledové a optické díly,“ uvedl k akvizici šéf Koh-i-noor Machinery Robert Záboj, jenž je synovcem Vlastislava Břízy. Do jím vedené divize ještě patří nástrojárny Ponas (Polička) a Ronas (Rožnov pod Radhoštěm). Cenu za Formex ani jedna strana nezveřejnila, řádově šlo o jednotky stovek milionů korun.

Celá skupina Koh-i-noor, kam patří kromě výroby slavných tužek také zdravotnictví přes společnost Gama a energetika přes LPG Kralupol, má roční obrat kolem 3,5 miliardy korun a zaměstnává 2500 lidí. Vlastislav Bříza se letos uchází o prestižní titul EY Podnikatel roku.