Příjmy Boba Igera, výkonného šéfa a předsedy představenstva impéria Walt Disney Co., se loni propadly o 28 procent na 47,5 milionu dolarů. Stalo se tak pouhý rok poté, co nad jejich výší vyjádřili nelibost akcionáři.
Iger pobíral jeden z nejvyšších platů mezi šéfy veřejně obchodovaných firem. Akcionářům se to natolik nelíbilo, že sáhli ke zřídkakdy využívanému opatření ve formě napomenutí představenstva, které následně Igerovy příjmy nadvakrát snížilo.
Námitky akcionářů potvrdila i nezávislá poradenská firma, která označila Igerovy příjmy za „přemrštěné“. Kritika, ke které se připojila i dědička impéria Abigail Disney, byla předmětem i širší mezinárodní diskuse o platové diskriminaci.
Iger u Disneyho zůstal i poté, co mu vypršela smlouva a chystal se do penze, aby firmě pomohl dotáhnout obří fúzi se studii 21st Century Fox v úhrnné hodnotě 71,3 miliardy dolarů. A měl důvod: v prosinci roku 2017 za to inkasoval akcie v hodnotě 100 milionů dolarů.
V roce následujícím si přišel celkem na 65,6 milionu dolarů, z čehož velkou část inkasoval opět ve formě akcií – tentokrát za 26,3 milionu dolarů.
Loni v březnu se Iger s kompenzačním výborem představenstva dohodl na zrušení plánovaného navýšení platu o 500 tisíc dolarů a zároveň na snížení motivačních odměn a bonusů o 13 milionů dolarů. Na konci loňského roku souhlasil s tím, že se vzdá bonusu pět milionů dolarů, který mu firma měla vyplatit v souladu s podmínkami smlouvy uzavřené v roce 2017.
Představenstvo firmy si na druhou stranu Igera cení a chválí jej, kde může. Není divu: díky vzniku streamovací služby Disney+ vzrostla za jeho éry cena akcií firmy přímo raketově. Kasovní úspěchy slaví také Disneym produkované filmy a rekordní tržby hlásí i Disneyho zábavní parky.
Pravnučka Walta Disneyho Abigail označila výši Igerova příjmu za „bláznivou“. Právě její slova pronesená loni v dubnu na veřejné akci a následně uvedená i na jejím profilu na Twitteru odstartovala širší debatu o úrovni platů na nejvyšších byznysových postech.