skip to main content
Breaking News

Šéf NATO Stoltenberg: Aktivovali jsme obranné plány. V případě útoku Aliance odpoví plnou silou

Řada členských zemí Aliance požádala o vzájemné konzultace podle článku 4 Washingtonské smlouvy, který zaručuje svolání rady vždy, pokud bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.

Dle generálního tajemníka Jense Stoltenberga se NATO rozhodlo aktivovat obranné plány a připravuje se ve vzduchu, na zemi i na moři. K dispozici má Severoatlantická aliance více než 100 stíhaček v bojové pohotovosti. Vojenskou pomoc na Ukrajinu však zatím nevyšle.

Reklama

Zítra se bude konat summit hlav členských států NATO. Dle Stoltenberga byl mír v Evropě zničen a kontinent už nikdy nebude jako dřív. Pro dnešek je ještě brzo činit jakákoliv vojenská rozhodnutí kromě posílení obrany na hranicích aliance.

Stoltenberg vyzval Rusko k ukončení veškerých vojenských aktivit na území Ukrajiny. Stoltenberg dále varoval Kreml, že v případě útoku na jakýkoliv z členských států Aliance odpoví plnou silou. Podle agentury AFP vyhlašuje Litva, jeden z pobaltských států a členů NATO, mimořádný stav.