Když se proti sobě postaví chytrák a blázen, kdo vyhraje? Přesně na tohle se zeptal japonský miliardář Masajoši Son spoluzakladatele realitní firmy WeWork Adama Neumanna krátce poté, co uzavřeli dohodu, která vyčíslila hodnotu Neumannova startupu na 20 miliard dolarů. „Ten blázen,“ řekl po minutovém zaváhání Neumann. A Masajoši odpověděl: „Správně, jenže ty nejsi dost blázen.“

Tahle slova dnes rezonují se zvláštní ironií. Neumann po zpackaném pokusu uvést firmu zprostředkovávající sdílené kanceláře na burzu skončil jako výkonný šéf, a připojil se tak k několika dalším miliardářům, kterým dala vyhazov jejich vlastní firma. Čím větší zvíře, tím větší pád…

Micky Arison

Hodnota majetku: 8,3 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Carnival Cruises

Exit: „Nejsme v pohodě,“ křičí nápis na jedné ceduli. „Shit Happens,“ hlásá nápis na druhé. Těmihle a podobnými vzkazy byla polepená paluba lodi Carnival Triumph, plovoucího hotelu pro více než tři tisíce pasažérů, když ji táhly do doků v Mobile v Alabamě. Šlo o poslední kapku v řadě průšvihů, které v roce 2013 znamenaly konec pro Arisona jakožto šéfa Carnival Cruises, firmy, kterou založil jeho otec.

Arison byl typem šéfa, který měl ze všeho nejraději jachtaření a vysedávání na zápasech Miami Heat v basketbalové NBA (tenhle mančaft mu patřil). Věnoval minimální pozornost průšvihům na moři, třeba když se v lednu 2012 převrátila u italského pobřeží loď Costa Concordia a přišlo o život 32 lidí nebo když se jedna z jeho lodí stala terčem útoku pirátů.

Poslední slova: „Je třeba vrátit se ke kořenům našeho byznysu. Tohle je pravá dovolená. Tohle je zážitek!“

Jack Dorsey

Hodnota majetku: 3,9 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Twitter, Square

Exit (v max. 140 znacích ): Založil mikroblog s/Ev Williamsem, vyhozen v roce 08, když rostla popularita (a výpadky serveru!). Po 7 letech se vrátil. #TBT

Poslední slova: „Nejúčinnějším způsobem šířením myšlenky je dnes korporátní struktura; před 200 lety to bylo nejspíš něco jiného, za 100 let to bude zas něco úplně jiného. Ale vždycky to bude něco, co bude ve službách myšlenky.“

Steve Jobs

Hodnota majetku: 7 miliard dolarů

Na čem vydělal: Apple, Pixar

Exit: Vyhazov, který dal Apple v roce 1985 Stevu Jobsovi, je možná nejznámějším padákem v historii. Pár let předtím firma do vedení dosadila Johna Sculleyho, kterého přetáhla od Pepsi. Tím Jobse mimo jiné odstavila od divize, která vyvíjela druhou generaci macintoshe, hlavně jej však připravila o post výkonného šéfa Applu. „V té době to zkrátka nebyl zrovna skvělý šéf,“ řekl Scully o Jobsovi v roce 2013. Jobs odešel a založil dvě nové firmy (NeXT computers a Pixar). V roce 1996 se do firmy vrátil a udělal z ní giganta, který má dnes cenu 980 miliard dolarů. „Hodně se toho naučil, zatímco byl pryč,“ vzpomíná dále Scully. Podle něj získal zkušenosti, díky nimž se z něj stal „ten Steve Jobs, jak ho dnes známe a obdivujeme – jeden z nejlepších šéfů všech dob“.

Poslední slova: „Ve třiceti jsem byl najednou mimo. Naprosto mimo. Přišel jsem o všechno, čemu jsem do té doby věnoval nejvíc pozornosti a sil. A to bylo zničující.“

Travis Kalanick

Hodnota majetku: 3,5 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Uber

Exit: Začalo to v prosinci 2016, tehdy ale Kalanick ještě své úlety ustál, mluvilo se o něm sice jako o tyranovi a maniakovi, ale jedním dechem se dodávalo, že je to génius, který jednou změní svět. O pár měsíců později, přesněji v únoru 2017, se ale objevila obvinění ze sexuálního obtěžování a hned poté video, na kterém se Kalanick rve s řidičem taxíku. Firemní kultura Uberu byla rázem na pranýři a stala se předmětem peprných fórů a bojkotu.

Uber vyhodil kolem dvacítky zaměstnanců, investorům to ale nestačilo a koncem června si vynutili, aby z firmy odešel i Kalanick.

Poslední slova: „Miluju Uber víc než cokoli jiného a tohle je pro mě fakt složitá situace. Nicméně přistoupil jsem na požadavek investorů a odstupuji, aby mohl Uber dál růst, a ne se utápět v žabomyších válkách.“

Sean Parker

Hodnoda majetku: 2,7 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Napster, Facebook

Exit: Hned několik. První v Napsteru, krátce předtím, než na něj v roce 2001 dopadla žaloba podaná hudebními vydavatelstvími. Pak z Plaxa, online adresáře, který spoluzaložil v roce 2004. Jeden z jeho tehdejších spolupracovníků na něj zavzpomínal slovy: „Nechodil do práce, a když už přišel, tak nejdřív kolem jedenácté, a navíc ne proto, aby něco udělal, ale aby pár holkám ukázal svůj kancl šéfa startupu.“

Neslavný konec nabralo jeho angažmá ve Facebooku. Objevil jej, skamarádil se s Markem Zuckerbergem, pomohl mu k první investici a stal se prvním výkonným šéfem Facebooku. Skončil poté, co policie objevila v domě, který si pronajímal, kokain.

Poslední slova: „Když vám někdo nabídne, abyste si prodloužili dovolenou, tak se rovnou připravte na vyhazov.“

Mark Pincus

Hodnota majetku: 1,3 miliardy dolarů

Na čem vydělal: videohry

Exit: Nějakou dobu se FarmVille jevila jako velmi nadějná platforma pro sdílené videohry. Zynga, která ji provozovala, a její šéf Pincus však rychle zjistili, že nic netrvá věčně, zvlášť v online světě. Dva roky poté, co byla Zynga uvedena na burzu, dostal Pincus vyhazov. Na postu výkonného šéfa ho nahradil Dan Mattrick z Microsoftu. Pincus se sice do vedení firmy v roce 2015 vrátil, ale jen na rok.

Poslední slova: „Na webu je jen pár opravdových pokladů.“

Richard Schulze

Hodnota majetku: 3,8 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Best Buy

Exit: Schulze se stal obětí loajality. Zastal se totiž Briana Dunna, někdejšího obchodníka, kterého v roce 2009 sám vybral na post výkonného šéfa Best Buy. O dva roky později mu představenstvo vyčetlo, že jej neinformoval o tom, že měl Dunn poměr s devětadvacetiletou zaměstnankyní firmy. Dunn za to dostal vyhazov a Schulze jej musel následovat.

Schulze nejprve zvažoval odprodej svého podílu, ale nakonec si to rozmyslel. Dnes je emeritním šéfem a stále ještě většinovým investorem firmy, jejíž akcie se sice v prosinci 2012 propadly na dno, ale od té doby vzrostla jejich cena šestinásobně.

Poslední slova: „Když jsem začínal podnikat, spoléhal jsem na své znalosti a zkušenosti, ale záhy jsem zjistil, že jsou to zaměstnanci, kdo hraje nejdůležitější roli.“

Chip Wilson

Hodnota majetku: 4,2 miliardy dolarů

Na čem vydělal: Lululemon

Exit: Chip Wilson si zadělal na problémy v listopadu 2013, kdy pronesl netaktní komentáře o průsvitných dresech na jógu, které musel Lululemon s hanbou stáhnout z trhu. Místo toho, aby se omluvil za chybu, mluvil o ženách, které dres oblékly. „Těla některých žen zkrátka do takových dresů nepatří,“ pronesl tehdy. Coby šéf firmy skončil už dva roky předtím, zhruba měsíc poté, co pronesl zmiňovanou větu, skončil i jako předseda představenstva.

Poslední slova: „Hrál jsem, abych vyhrál, zatímco šéfové firmy, kterou jsem založil, hráli jen proto, aby neprohráli.“

Steve Wynn

Hodnota majetku: 3,1 miliardy dolarů

Na čem vydělal: kasina

Exit: V lednu 2018 přinesl list Wall Street Journal obsáhlou reportáž, v níž líčil svědectví desítek lidí, kteří údajně zažili sexuální obtěžování ze strany Steva Wynna, výkonného šéfa a majoritního vlastníka sítě kasin Wynn Resorts. Wynn všechna obvinění odmítl a tvrdil, že za nimi stojí jeho bývalá žena Elain. Ani to ho ale nezachránilo. Do dvou týdnů od otištění článku odstoupil. Necelý měsíc poté prodal celý svůj podíl ve firmě a stáhl se úplně.

Poslední slova: „Ocitl jsem se uprostřed laviny negativní publicity. Pomluvy, nic víc. Ale když jsem nad tím vším přemýšlel, došel jsem k závěru, že bude lepší, když odstoupím.“