Ať
se nám to líbí, nebo ne, máme k sobě s Němci
a Německem ještě blíž, než si často myslíme. O důvod
víc, proč je namístě sledovat, co se v Německu děje.
Ekonomika, byznys, politika i kultura.
Vše důležité, zajímavé i bizarní. Pravidelně z pera redakční germanofilky Pavly Francové v jejím sloupku Alles Gute.
Zavíráme
Zatímco v Rakousku už lidi bez očkování proti koronaviru nesmí krom cest do práce a na nejnutnější nákup ven, v Německu zpřísnění teprve chystají. Strany, které nejspíš sestaví novou spolkovou vládu, chtějí omezit setkávání neočkovaných.
Omezit se má i jejich přístup k cestování vlaky a autobusy: nově by se měli svézt jen očkovaní, uzdravení nebo negativně testovaní. Budoucí vláda chce také nařídit povinnou práci z domova (kde to je možné). Čísla nakažených rostou dál, nejhorší situace je v Sasku sousedícím s Českem.
Inspirace u Tesly
Na zelené louce vedle rozlehlého wolfsburského areálu automobilky Volkswagen má vzniknout zbrusu nová továrna. V té se budou vyrábět výhradně elektrické modely Trinity, ze kterých má být vlajková loď automobilky.
„Wolfsburg se díky tomu do pěti let stane světovým majákem pro výrobu nejmodernějších a nejefektivnějších vozidel,“ komentoval plán šéf značky Ralf Brandstätter. Nedá se zapřít, že se VW se svým plánem inspiroval u konkurenční Tesly a slibuje si od něj také výrazné zrychlení výrobní doby.
Zatímco ve Cvikově, kde má VW závod na elektroauta v současnosti, trvá výroba jednoho vozu třicet hodin, v novém závodu by to mělo být jen deset – stejně jako v novém závodu Tesly u Berlína. S výrobou modelů Trinity chce Volkswagen začít za pět let.
Co šéf, to zápaďák
Je to přes dvaatřicet let, co padla Berlínská zeď. Alespoň ta fyzická. V německé společnosti je ale tahle hranice pořád dost vidět. Stačí se například zaměřit na nejvyšší posty v německém byznysu. Co šéf – i v bývalém východním Německu – to člověk z někdejšího západu.
Výmluvný je pohled na největší firmy v Německu, obchodované na frankfurtské burze DAX. Z téměř dvou set lidí, kteří jsou členy představenstev těchto firem, pocházejí jen čtyři z východu země. Celkově pak jen necelých pět procent šéfů v německém byznyse je z východu.
Podíl východních Němců ve společnosti je přitom skoro dvacet procent. Důvody nejsou podle německých sociologů zcela jasné, roli podle nich může hrát diskriminace i porevoluční nedostatek východoněmeckých lídrů, který rozložení „sil“ ovlivňuje dodnes.
Projekt Libeskinda
V mediálním městě Babelsberg u Berlína odhalili návrh hvězdného polsko-amerického architekta Daniela Libeskinda na členitou stavbu za 300 milionů eur. Projekt je sestavený z několika půlkruhových, do sebe zapadajících budov, jejichž okna připomínají filmové kotouče.
„Představuje veškerou krásu filmu a dynamiku pohybu,“ prohlásil Libeskind, podle kterého má komplex budov z ptačí perspektivy vypadat jako objektivy fotoaparátů. Areál v Babelsbergu, v němž jsou největší filmové ateliéry a studia v Evropě, bude volně přístupný komukoli – ovšem jen chodcům bez aut.