Chcete ovládnout trh? Tak se vykašlete na příští manažerský seminář a radši si přečtěte tenhle článek o alfa vlcích.

Velcí vůdci si uvědomují, že ať chceme nebo ne, lidi jsou jenom zvířata. A stejně jako vlci se sdružují do rodinných společenství, vedených tak, aby se jim dobře dařilo. Ti nejlepší a nejschopnější šéfové, jako třeba Mark Zuckerberg, si intuitivně uvědomují, jak své zvířecí instinkty využít.

Tady se dozvíte, čemu se od alfa vlků můžete naučit, aby se i vaše schopnost vést stala pověstnou.

Staňte se mistrem komunikace. Alfa vlci jsou jako společenská zvířata známí tím, že využívají své vytí k tomu, aby jejich smečka držela pohromadě. Ale nezačněte na své podřízené štěkat. Držte svůj tým v jedné linii přesným a procítěným projevem. Výzkum zveřejněný v magazínu Harvard Business Review odhalil, že úspěšní manažeři jsou neustále v pohybu a se svými podřízenými často vedou krátké a intenzivní rozhovory. Mluví rovnocenně se všemi jednotlivci ve „smečce“ a dbají na to, aby každý měl příležitost se projevit.

Budujte početní převahu. Jakmile vlk získá do smečky pět dalších členů nebo víc, pak se i dosud osamělí jedinci zapojí do společného snažení. To samé platí ve vaší firmě. Přilákejte dostatečné množství lidí, kteří sdílejí nadšení pro vaši velkou vizi a sdílí vaše hodnoty – a vaše řízení pak zajistí, že se všichni budou chtít zapojit ještě víc.

Každého čtvrt roku se setkávám s mými nejlepšími manažery. Hodnotím jejich výkony na stupnici od jedné do deseti a porovnávám je s ostatními členy týmu. Zaměřuju se na to, jak vedou ostatní zaměstnance, jak jsou citově vyspělí, skromní, hodnotím jejich snahu posunout firmu vpřed, inovaci a komunikaci založenou na faktech. Často se v jejich tvářích mihne nadšení. Hodně z mých lídrů zpětnou vazbu oceňuje. Pomáhá jim být lepší. Rádi čelí pravdě. Tohle není organizace, kde se lidi skrývají jako v řadě jiných. Skrývání moc nefunguje jak pro firmu, tak pro její zaměstnance. Cestou, jak zvítězit, je dívat se na věci zpříma.

Buďte draví. Ve vlčí smečce lovíte kvůli potravě. Pracujete jako jedno tělo, abyste přežili – jinak zemřete. Ve vaší firmě hrajete podobnou hru na život a na smrt jako vlci: můžete získat x nových klientů, ale ne tehdy, když je jako první dostanou vaši soupeři. Vaší kořistí může být štěstí zákazníka nebo něco, co mu brání, aby od vás něco koupil. Silný vůdce svému týmu ukazuje, že společnou prací můžete dostat vaši vyhlédnutou kořist, přežít tak další den – a ve finále zvítězit.

Najděte si svého zástupce. Ve vlčí smečce se beta vlk, ten druhý v pořadí, stará o dodržování pravidel a ujišťování všech ostatních, že alfa je tu králem. Abyste měli volné ruce v úsilí pozvednout vaši firmu na další úroveň, i vy potřebujete vynikající „dvojku“. Investujte do toho a zaměstnejte skvělého provozního – tedy pokud chcete, aby vaše firma fungovala hladce, byla spolehlivá a stoupala vzhůru.

Važte si těch dole. Ve vlčí smečce se i ti nejníže postavení mohou vyšplhat na vrchol – a to velice rychle. Ale když jsou na té spodní příčce, poskytují všem ventil tím, že absorbují stres celé skupiny. Vaši řadoví zaměstnanci plní stejnou roli. Dělají první dojem na vaše zákazníky, sbírají důležité informace a ukazují světu vaše firemní hodnoty. Věřte jim, že se správnými pravidly se dokážou za chodu, v reálném čase postarat o vaše klienty. Ujistěte se, že jim poskytujete dostatečnou podporu. Když to ve vaší alfa funkci poděláte, jednou pro ně možná budete pracovat. Běžte tvrdě vpřed.


Inspirace pro alfa vlky

Kniha Alfred Lansing: Endurance Neuvěřitelné putování Shackeltonovy Královské transantarktické expedice. Od koho jiného se naučit, jak vést tým, než od polárníka, jehož loď zamrzla v ledu. S 27člennou posádkou putoval 557 kilometrů v drsných podmínkách po zamrzlém oceánu. Přesto během 10 měsíců cesty v -20 stupních a prudkém větru nikdo z jeho týmu nezemřel.

Video Brené Brown: Power of Vulnerability Slavná přednáška v rámci TED Talks o tom, že být zranitelný není slabost. Ale že když si přiznáte, že jste zranitelní, budete nakonec odvážnější. Vidělo ji už 17 milionů lidí.

Kniha Umění války – Taktiky a strategie legendárního čínského vojevůdce Sun-c‘ na pouhých 100 stránkách. Chcete uspět? Pak Sun-c‘ radí: „Buď rychlý jako vítr a sevřený jako les.“