Na tuhle chvíli čekal Luděk Sekyra téměř 14 let. Tak dlouho už totiž pražský developer drží předkupní právo na pozemky kolem smíchovského nádraží a tak dlouho už vyčkává, než se na jednom z posledních velkých volných pozemků v širším centru hlavního města začne stavět.
Po letech odkladů se teď zdá, že se konečně dočká. Jak Forbesu potvrdil přímo Sekyra, na Smíchově se stavební práce rozběhnou v září, kdy je také naplánované slavnostní položení základního kamene projektu, který svou velikostí nemá za poslední roky v Praze obdoby.
Celkem jde o 26 hektarů, kde by mělo v pěti etapách vyrůst 360 tisíc čtverečních metrů obytných, kancelářských a obchodních ploch. Po dokončení všech etap by tady mělo najít práci devět tisíc lidí a dalších 3,5 tisíce lidí tu má bydlet. Projekt počítá s novou školou, dvěma parky, téměř kilometrovou pěší zónou a kampusem České spořitelny s užitnou plochou 80 tisíc metrů čtverečních.
„Řešili jsme celkový urbanistický koncept, to znamená dopravu, infrastrukturu a architektonické soutěže. Paralelně k tomu běží změna územního plánu a architektonické soutěže na jednotlivé etapy. A všechno jsme to platili my,“ odhaduje Sekyra dosavadní investici na zhruba 600 milionů.
Hlavní investice ale developera teprve čeká. Pozemky bude od Českých drah vykupovat po jednotlivých etapách, ta první, u které chybí už jen stavební povolení a která by se měla spustit v září, je velká 4,1 hektaru a vyrůst na ní mají byty a kancelářská budova s rozlohou 10 tisíc metrů.
Zajímavé je, že navzdory platnému územnímu rozhodnutí a naplánovanému začátku stavby, která má začít už za pět měsíců, Sekyra stále pozemky nevlastní. Podle něj nejde o nic zvláštního, protože se momentálně čeká, než si České dráhy interně vyřeší technické detaily převodu.
Cenu pozemků mají podle dohody z roku 2006 určit dva znalecké posudky – jeden za každou stranu. Ty by měly stanovit tržní cenu, která se odvíjí od celkové hodnoty projektu a zároveň zohledňuje i Sekyrovy náklady s přípravným řízením. Přestože průtahy s odkoupením pozemků vzbuzují pochybnosti, jestli se zahájení stavby už poněkolikáté neodloží, Sekyra je v klidu.
„Nemůžu o ceně mluvit konkrétně, ale myslím, že konsenzus najdeme, spolupracujeme spolu. Výsledná cena bude v rozmezí, které tušíme a se kterým můžeme počítat už teď. Nevidíme to dramaticky,“ říká s tím, že by u čtyř hektarů v první etapě mělo jít o „nižší stovky milionů“.
Dohromady by první etapa na Smíchově měla vyjít na 3,5 miliardy, které chce Sekyra financovat bankovními úvěry, dost možná se ale do hry zapojí i někdo další.
Jak Forbes zjistil, v Sekyrově projektu je nově aktivní i skupina převážně zahraničních investorů v čele s právníkem s americkým pasem Thomasem Samiim, tajemnou postavou pražského nemovitostního trhu spojenou s řadou projektů největších developerů.
Skupině kolem Samiiho údajně už před třemi roky Sekyra přislíbil poloviční podíl jak v projektu na Smíchově, tak na Rohanském ostrově, druhém velkém území v širším centru Prahy, na které developer drží předkupní právo od roku 2008, pokud bude potřebovat pomoct s financováním.
Proč to udělal a jaké je pozadí příběhu dvou nejcennějších nezastavěných pozemků v Praze, se dočtete ve velké story, kterou najdete v novém čísle Forbesu – od čtvrtka 4. dubna v prodeji ve všech trafikách.