Další zásadní výstavba v Praze se dala do pohybu. Skupina Sekyra Group miliardáře Luďka Sekyry dnes položila po dlouhých třinácti letech příprav základní kámen první etapy nové čtvrti Rohan City. V území mezi Vltavou, Karlínem, Invalidovnou a Palmovkou vznikne nová část města, ve které najde bydlení či práci jedenáct tisíc lidí.
„Pro nás je to velký den, když po třinácti letech zahajujeme projekt a realizaci vize, kterou jsme nazvali zeleným centrem Prahy. Je to asi nejrozsáhlejší území v sousedství historického centra metropole,“ říká Luděk Sekyra.
Stavět se začnou dvě kancelářské budovy se třiceti tisíci metry čtverečními kancelářských ploch a dva bytové bloky s 220 byty. Náklady na první etapu jsou zhruba 2,5 miliardy korun. Paralelně s první etapou chce developer stavět i druhou, která zahrnuje necelých 500 bytů a tři administrativní budovy.
Na dvacetihektarovém pozemku má v budoucnu stát více než 3200 bytů, osm administrativních budov a také základní škola. Celkové náklady odhaduje Sekyra na pozemcích mezi Vltavou a Karlínem na zhruba osmnáct miliard. Z vlastních zdrojů skupina pokryje 25 až 30 procent nákladů v závislosti na ocenění pozemků.
Součástí projektu bude také nové sídlo Sekyra Group, jehož podobu navrhla architektka Eva Jiřičná. Podle jejího návrhu se budou stavět též dvě rezidenční věže s názvem Diamanty Karlín. „Pro architekta není nic lepšího než být součástí takového projektu, který slibuje prostředí pro lidi, kteří tam budou rádi bydlet a žít,“ říká Jiřičná. Její domy blízko Vltavy mají mít půdorys zbroušených diamantů. V deseti nadzemních podlažích vznikne 104 bytů.
Důležitým prvkem nové čtvrti se stane i kilometr dlouhá pobřežní promenáda a navazující park. Na park, který má potenciál stát se novou Stromovkou, vyhlásí hlavní město ještě do konce letošního roku soutěž, aby mohl vznikat souběžně se zástavbou.
V budoucnu se plánuje také propojení promenády lávkami s volnočasovým ostrovem. „Korzo na břehu řeky, rozsáhlý park i nový volnočasový ostrov budou komunikovat s historickou budovou Invalidovny, což celému rozvíjenému území dodá jedinečný genius loci,“ říká Sekyra.
Zatímco u čtvrti Smíchov City, kterou Sekyra už buduje na brownfieldu po bývalém smíchovském nákladovém nádraží, byly inspirací pro podobu zdejší zástavby Vinohrady, v případě Rohanského ostrova se developer inspiroval v zahraničí. „Inspirací byla hlavně čtvrť Hafen City v Hamburku, kde vzniká nová část města při ústí Labe do moře. Další inspirací byly vídeňské náplavky i nábřeží Berlína,“ popisuje Sekyra.
Přístup developera k zástavbě si pochvaluje vedení Prahy. „Důležité je, že pro pozemky vznikla územní studie a dík patří kolegům developerům za to, že organizovali architektonickou soutěž podobně jako na Smíchově,“ říká náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
Podle něj je zásadní, že Sekyra Group přistupuje k zástavbě principem budování města krátkých vzdáleností, tedy tak, aby obyvatelé nových domů měli veškeré služby v docházkové vzdálenosti a minimalizovala se potřeba používání automobilů.
„V případě Rohanu jsme věnovali velkou pozornost urbanismu. V počátcích jsme vše konzultovali s urbanistou Janem Gehlem, který prosazoval přednost lidí před auty a právě město krátkých vzdáleností. Jde nám o původní podstatu města jako místa pro pěší a místa setkávání a společného prostoru,“ vysvětluje Sekyra.
Podobnou filozofii mimochodem Sekyra Group volí i u dalších velkých projektů. V případě Smíchova například plánuje kilometr dlouhou pěší zónu a na žižkovském nákladovém nádraží, kde bude také stavět novou čtvrť, klade skupina velký důraz na revitalizaci historické nádražní budovy. Její okolí má sloužit jako pěší tepna čtvrti. „Takový přístup znamená, že čtvrť má potenciál, že tam lidé budou skutečně žít,“ dodává k tomu náměstek Hlaváček.
Podle Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, sice nebude nová čtvrť na Rohanském ostrově z hlediska plánování města bezproblémová, ale za podmínek, se kterými stát zatěžuje investory, projektanty a plánovače, se jedná o malý zázrak. „To, s čím se potýkáme při povolování staveb a plánování měst, není vůbec normální,“ dodává Boháč.
Pozemky, na kterých teď Sekyra bude stavět obě etapy svého projektu, patřily historicky hlavnímu městu. Zhruba před třinácti lety se začalo řešit, co s nimi bude dál. Celé území bylo totiž v roce 2002 zasaženo povodněmi a zatímco Karlín se začal postupně rekonstruovat, pro Rohanský ostrov nebylo dlouhodobé využití. Praha nakonec pozemky prodala Konsorciu Rohan, které vlastnila Sekyra Group a které zvítězilo ve výběrovém řízení na urbanistický rozvoj lokality.