skip to main content

Anna olympijská. Dcera Petra Kellnera si jízdou v Tokiu splnila sen

Když si předloni v květnu při pádu z koně v Madridu nadvakrát zlomila stehenní kost a o měsíc později ještě český tým neuspěl v kvalifikaci v Budapešti, měla jasno – sen o olympiádě v Tokiu je pryč. „Bylo mi jasné, že do Tokia nepojedu,“ líčila ještě na podzim zklamaná Anna Kellnerová.

Pro čtyřiadvacetiletou dceru nedávno tragicky zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přitom byly olympijské hry metou, ke které směřovala posledních několik let a kvůli které nalil do sportovní kariéry své dcery vládce finanční skupiny PPF podle odhadů Forbesu výrazně přes jednu miliardu korun.

Rok se ale sešel s rokem a je všechno jinak a projekt „Anna olympijská“ má happyend. Momentálně nejsledovanější česká jezdkyně parkuru se vysněných olympijských hrách přece jen představila.

Jak jako první informoval web jezdci.cz, mezinárodní federace FEI totiž včera rozhodla o přerozdělení týmové kvóty a kvůli nesplnění všech kvalifikačních kritérií odebrala postupové místo Ukrajině, která loni v Budapešti v klíčovém závodě českému týmu dveře na olympiádu zavřela.

Anna Kellnerová (uprostřed)

„Věděli jsme to už nějakou dobu, ale čekali jsme, až to bude černé na bílém. A to se teď stalo,“ radoval se z oznámení, že se Anna Kellnerová dostala na Olympiádu, osmatřicetiletý jezdec Aleš Opatrný, který v Global Champions Tour, nejprestižnější parkurové soutěži světa, obléká stejně jako Kellnerová dres týmu Prague Lions.

Reklama

Český parkurový tým se na olympiádu podívá poprvé v historii samostatného Česka – naposledy se Češi parkuru na olympijských hrách zúčastnili před 84 lety. Do Tokia se vydali tři jezdci se svými koňmi a jeden náhradník, který by do děje zasáhl jen v případě, že se někdo zraní.

Šanci připsat si olympijský start mají jezdci, kteří v některém ze závodů splnili minimální kvalifikační požadavky: kromě Kellnerové, která to stihla ještě zkraje loňského roku před svým zraněním, to u nás dokázala ještě Zuzana Zelinková, Ondřej Zvára a Emma Augier de Moussac. Opatrný se svým koněm má kvalifikační limit splněný z poloviny.

Přibýt k nim teoreticky může ještě někdo další, protože čas na splnění kvalifikačního kritéria je až do konce května. Podle odborníků je to už ale prakticky vyloučené. Závodů, kde je možné kvalifikaci splnit, už moc nezbývá, takže vybírat se bude téměř jistě ze zmíněné pětice.

„Pokud splním zbylé kvalifikační podmínky, budeme všichni na stejné čáře a rozhodovat bude aktuální forma jezdce a koně,“ připomíná Opatrný, že na olympiádu může jet jen kůň, který také splnil kvalifikační podmínky. V případě Kellnerové to tak není klisna Catch Me If You Can, za kterou Kellner údajně zaplatil čtvrt miliardy a která jí loni zlomila nohu, ale hřebec Silverstone.

Čtyřiadvacetiletá jezdkyně jednak patří k největším talentům parkurového sportu v Česku, parkur navíc jejímu otci a jeho finanční podpoře Anny vděčí za aktuální vlnu popularity. A nic by na tom nejspíš nemělo změnit ani loňské zranění.