skip to main content

Sen dcery nejbohatšího Čecha nečekaně ožil. Kellnerová může jet na olympiádu

2 minuty čtení

Když si loni v květnu při pádu z koně v Madridu nadvakrát zlomila stehenní kost a o měsíc později ještě český tým neuspěl v kvalifikaci v Budapešti, měla jasno – sen o olympiádě v Tokiu je pryč. „Bylo mi jasné, že do Tokia nepojedu,“ líčila ještě na podzim zklamaná Anna Kellnerová.

Pro třiadvacetiletou dceru nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přitom byly olympijské hry metou, ke které směřovala posledních několik let a kvůli které nalil do sportovní kariéry své dcery vládce finanční skupiny PPF podle odhadů Forbesu už výrazně přes jednu miliardu korun.

O pár týdnů později je ale všechno jinak a projekt „Anna olympijská“ zřejmě bude mít happy end. Momentálně nejsledovanější česká jezdkyně parkuru se totiž nakonec nejspíš na přelomu července a srpna na vysněných olympijských hrách přece jen představí. Lépe řečeno jí už v cestě nic nestojí.

Reklama

Jak jako první informoval web jezdci.cz, mezinárodní federace FEI totiž včera rozhodla o přerozdělení týmové kvóty a kvůli nesplnění všech kvalifikačních kritérií odebrala postupové místo Ukrajině, která loni v Budapešti v klíčovém závodě českému týmu dveře na olympiádu zavřela.

Anna Kellnerová (uprostřed)

„Věděli jsme to už nějakou dobu, ale čekali jsme, až to bude černé na bílém. A to se teď stalo,“ radoval se osmatřicetiletý jezdec Aleš Opatrný, který v Global Champions Tour, nejprestižnější parkurové soutěži světa, obléká stejně jako Kellnerová dres týmu Prague Lions.

Český parkurový tým se na olympiádu podívá poprvé v historii samostatného Česka – naposledy se Češi parkuru na olympijských hrách zúčastnili před 84 lety. Do Tokia se v létě vydají tři jezdci se svými koňmi a jeden náhradník, který by do děje zasáhl jen v případě, že se někdo zraní.

Šanci připsat si olympijský start mají jezdci, kteří v některém ze závodů splnili minimální kvalifikační požadavky: kromě Kellnerové, která to stihla ještě zkraje loňského roku před svým zraněním, to u nás dokázala ještě Zuzana Zelinková, Ondřej Zvára a Emma Augier de Moussac. Opatrný se svým koněm má kvalifikační limit splněný z poloviny.

Přibýt k nim teoreticky může ještě někdo další, protože čas na splnění kvalifikačního kritéria je až do konce května. Podle odborníků je to už ale prakticky vyloučené. Závodů, kde je možné kvalifikaci splnit, už moc nezbývá, takže vybírat se bude téměř jistě ze zmíněné pětice.

Reklama

„Pokud splním zbylé kvalifikační podmínky, budeme všichni na stejné čáře a rozhodovat bude aktuální forma jezdce a koně,“ připomíná Opatrný, že na olympiádu může jet jen kůň, který také splnil kvalifikační podmínky. V případě Kellnerové to tak není klisna Catch Me If You Can, za kterou Kellner údajně zaplatil čtvrt miliardy a která jí loni zlomila nohu, ale hřebec Silverstone.

Konečné slovo v nominaci bude mít zhruba v polovině června pětičlenná nezávislá komise České jezdecké federace, která bude muset jednoho ze zmíněné pětice jezdců nechat doma. Pravděpodobnost, že černého Petra dostane zrovna Kellnerová, je ale hodně malá.

Třiadvacetiletá jezdkyně jednak patří k největším talentům parkurového sportu v Česku, parkur navíc jejímu otci a jeho finanční podpoře Anny vděčí za aktuální vlnu popularity. A nic by na tom nejspíš nemělo změnit ani loňské zranění.

„Zdravotní stav Anny Kellnerové se zlepšuje a Anna už je v plném tréninku, od půlky ledna plánuje účast na závodech ve španělské Olivě,“ potvrzuje Jitka Tkadlecová, mluvčí Czech Equestrian Teamu, který formálně zastřešuje parkurové aktivity rodiny Kellnerových.

Reklama
Reklama