Jak bude vypadat budoucnost s rozšířenou (AR) a virtuální realitou (VR)? Kdy virtuální realita nahradí mobilní telefony a počítače? Dá se řídit firma pomocí virtuální reality a jak se dá na novodobém fenoménu vydělat?

To jsou jen některé z mnoha témat, kterým se bude věnovat setkání odborníků a nadšenců tohoto fenoménu na nadcházejícím dvoudenní konferenci Czech VR Fest, která se uskuteční v termínu 24.-25. května v holešovickém prostoru Jatka78.

Mezi speakery budou kromě českých expertů i světová jména virtuální reality jako jsou Ryan A Bell z Hydro Studios, Veronica McGregor z americké NASA nebo Masaru Ohnogi z japonské firmy Gumi. Na akci si pak budete moci také vyzkoušet technologické novinky spjaté s virtuálním světem.

Čtěte také: Pohled do smyšleného světa. Tohle jsou 3 nejlepší virtuální reality

Forbes je mediálním partnerem akce a tak využil příležitosti a předem se zeptal několika speakerů na to, jestli si myslí, zda někdy virtuální realita předčí svou kvalitou reálný život. Rozeznáme sen od skutečnosti?


defgdf


Ryan A Bell, VR Scout, Hydro Studios

V některých případech ano. Třeba pro ty, kteří si budou chtít vyjet na koni bez toho, aniž by cítili jeho zápach. Ale všechny žerty stranou. Elon Musk mluvil o možnosti, že už žijeme v simulaci.

Přemýšlím o tom…. když jsem byl dítě, měli jsme doma černobílou televizi. Vzpomínám si na náš první bezdrátový telefon. Nedávno jsme pak viděli přechod rozlišení 4K na 8K a na trhu se objevily VR kamery, které stojí méně než 200 dolarů za kus.

Veronica McGregor , NASA

Virtuální realitu vnímám jako nástroj, který zvýší naše povědomí a umožní nám dělat nové věci. Můžeme vidět a vyzkoušet si věci, o kterých jsme mohli pouze snít, ale nemohli jsme si je vlastnoručně vyzkoušet. A za těchto podmínek to bude naše realita. VR bude pravděpodobně v našich domech všudepřítomná, tak jako jsou dnes například počítače nebo mobily. Ale stejně jako nyní můžeme odložit naše telefony a vychutnávat si ten pravý svět nebo prohlubovat naše vztahy, věřím, že VR bude ve zcela stejné kategorii.

Karel Hulec, Solirax

V dlouhodobějším horizontu nás čekají neurální rozhranní jako Neuralink Elona Muska, která zapojí i zbývající smysly a integrace širší umělé inteligence. Většina lidské činnosti se bude pro svoje obrovské výhody odehrávat prostřednictvím VR. Realita bude mít však vždy důležitou roli, přinejmenším jako zdroj výpočetního výkonu.

Masaru Ohnogi, Gumi

V určitém smyslu ano. Samozřejmě budeme žít v reálném světě, ale virtuální a rozšířená realita pomůže lidem mnoha způsoby získávat informace. Například na ulici spatříte restauraci a rovnou budete informováni o jejím hodnocení, typu připravovaných jídel, cenovém rozsahu, obsazenosti a tak podobně… Virtuální realita také pomůže segmentům cestování, nemovitostí, vzdělání nebo lékařství. Rozšířená a virtuální realita poskytne přidanou hodnotu, kterou byste bez ní neměli, a ta může mít mnoho lepších charakteristik než reálný život.

Amir Ebrahimi, Unity Technologies

Nevidím v tom podmínku buď/anebo. Myslím, že jde o rozšíření zážitků , které jako lidské bytosti máme. Virtuální realita nám pomáhá snít o budoucnosti a umožňuje nám zkoušet si věci, které nejsou jinak fyzicky možné. Jistě ale mohou existovat nedostatky( tzv. dystopie), které jsme viděli například ve filmech Náhradníci nebo Matrix. A mít možnost snít, když jste bdělí? To zní skvěle.

Jan Čopák, Octopus Engine

Určitě bych nepoužil slovo lepší – i když věřím – a možná se toho i trochu obávám – že pro některé jednotlivce to tak být může – a bude. Zamýšlím se například nad propastnými rozdíly v období pouhých tří generací, které jsou nově prohloubeny i úplně novými technologickými vymoženostmi (především komunikačními).

Od prvního telegrafického spojení, rozhlasu, televize neuběhlo k internetu a mobilům zas tolik času. Svět se informačním propojením zdánlivě zmenšuje, komunikace se zrychluje, a přesto si lidé rozumí méně, než když tyto možnosti neměli. A navíc tak vysoké tempo pro lidstvo jako celek nemusí být příznivé. Uvidíme, jak se s tím vypořádáme.

Joe Večerník, VirArch

Určitě. Řekl bych, že tak za víc než 10 let díky zapojení všech smyslů v co nejvyšší kvalitě a totálnímu ponoření se do digitálního světa. V realitě jste přeci jenom trošku omezeni různými přírodními zákony, gravitace je prevít, nemůžete se vydat na povrch Slunce bez pořádného „opálení“ a taky třeba nemůžete čarovat. Ve virtuální realitě ano a to pro někoho může být natolik atraktivní, že se pro něj VR stane domovem, zatímco reálný svět bude navštěvovat jen pokud bude muset.