Jak bude vypadat budoucnost s rozšířenou (AR) a virtuální realitou (VR)? Kdy virtuální realita nahradí mobilní telefony a počítače? Dá se řídit firma pomocí virtuální reality a jak se dá na novodobém fenoménu vydělat?
To jsou jen některé z mnoha témat, kterým se bude věnovat setkání odborníků a nadšenců tohoto fenoménu na nadcházejícím dvoudenní konferenci Czech VR Fest, která se uskuteční v termínu 24.-25. května v holešovickém prostoru Jatka78.
Mezi speakery budou kromě českých expertů i světová jména virtuální reality jako jsou Ryan A Bell z Hydro Studios, Veronica McGregor z americké NASA nebo Masaru Ohnogi z japonské firmy Gumi. Na akci si pak budete moci také vyzkoušet technologické novinky spjaté s virtuálním světem.
Čtěte také: Pohled do smyšleného světa. Tohle jsou 3 nejlepší virtuální reality
Forbes je mediálním partnerem akce a tak využil příležitosti a předem se zeptal několika speakerů na to, jestli si myslí, zda někdy virtuální realita předčí svou kvalitou reálný život. Rozeznáme sen od skutečnosti?
Ryan A Bell, VR Scout, Hydro Studios
V některých případech ano. Třeba pro ty, kteří si budou chtít vyjet na koni bez toho, aniž by cítili jeho zápach. Ale všechny žerty stranou. Elon Musk mluvil o možnosti, že už žijeme v simulaci.
Přemýšlím o tom…. když jsem byl dítě, měli jsme doma černobílou televizi. Vzpomínám si na náš první bezdrátový telefon. Nedávno jsme pak viděli přechod rozlišení 4K na 8K a na trhu se objevily VR kamery, které stojí méně než 200 dolarů za kus.
Virtuální realitu vnímám jako nástroj, který zvýší naše povědomí a umožní nám dělat nové věci. Můžeme vidět a vyzkoušet si věci, o kterých jsme mohli pouze snít, ale nemohli jsme si je vlastnoručně vyzkoušet. A za těchto podmínek to bude naše realita. VR bude pravděpodobně v našich domech všudepřítomná, tak jako jsou dnes například počítače nebo mobily. Ale stejně jako nyní můžeme odložit naše telefony a vychutnávat si ten pravý svět nebo prohlubovat naše vztahy, věřím, že VR bude ve zcela stejné kategorii.
V dlouhodobějším horizontu nás čekají neurální rozhranní jako Neuralink Elona Muska, která zapojí i zbývající smysly a integrace širší umělé inteligence. Většina lidské činnosti se bude pro svoje obrovské výhody odehrávat prostřednictvím VR. Realita bude mít však vždy důležitou roli, přinejmenším jako zdroj výpočetního výkonu.
V určitém smyslu ano. Samozřejmě budeme žít v reálném světě, ale virtuální a rozšířená realita pomůže lidem mnoha způsoby získávat informace. Například na ulici spatříte restauraci a rovnou budete informováni o jejím hodnocení, typu připravovaných jídel, cenovém rozsahu, obsazenosti a tak podobně… Virtuální realita také pomůže segmentům cestování, nemovitostí, vzdělání nebo lékařství. Rozšířená a virtuální realita poskytne přidanou hodnotu, kterou byste bez ní neměli, a ta může mít mnoho lepších charakteristik než reálný život.
Amir Ebrahimi, Unity Technologies
Nevidím v tom podmínku buď/anebo. Myslím, že jde o rozšíření zážitků , které jako lidské bytosti máme. Virtuální realita nám pomáhá snít o budoucnosti a umožňuje nám zkoušet si věci, které nejsou jinak fyzicky možné. Jistě ale mohou existovat nedostatky( tzv. dystopie), které jsme viděli například ve filmech Náhradníci nebo Matrix. A mít možnost snít, když jste bdělí? To zní skvěle.
Určitě bych nepoužil slovo lepší – i když věřím – a možná se toho i trochu obávám – že pro některé jednotlivce to tak být může – a bude. Zamýšlím se například nad propastnými rozdíly v období pouhých tří generací, které jsou nově prohloubeny i úplně novými technologickými vymoženostmi (především komunikačními).
Od prvního telegrafického spojení, rozhlasu, televize neuběhlo k internetu a mobilům zas tolik času. Svět se informačním propojením zdánlivě zmenšuje, komunikace se zrychluje, a přesto si lidé rozumí méně, než když tyto možnosti neměli. A navíc tak vysoké tempo pro lidstvo jako celek nemusí být příznivé. Uvidíme, jak se s tím vypořádáme.
Určitě. Řekl bych, že tak za víc než 10 let díky zapojení všech smyslů v co nejvyšší kvalitě a totálnímu ponoření se do digitálního světa. V realitě jste přeci jenom trošku omezeni různými přírodními zákony, gravitace je prevít, nemůžete se vydat na povrch Slunce bez pořádného „opálení“ a taky třeba nemůžete čarovat. Ve virtuální realitě ano a to pro někoho může být natolik atraktivní, že se pro něj VR stane domovem, zatímco reálný svět bude navštěvovat jen pokud bude muset.