Fotbalová Slavia zažívá co do sportovních úspěchů, vlastnické a ekonomické stability zlatou éru. Už před začátkem jarní části ligy se zdá, že obhajoba titulu bude spíše formalita, neboť tabulku vede o 16 bodů před druhou Plzní. Navíc už víc než dva roky hraje na svém vlastním stadionu. Ale právě otázka Edenu není zdaleka tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá.
V případě vlastnictví nejmodernější a největší fotbalové arény v Česku totiž klub nadále dohání dědictví složitých právních vztahů ne tak vzdálené minulosti, jejíž obsazení připomínalo spíše moderní gangsterku. Vlastnictví stadionu bylo dlouhá léta zahaleno tajemstvím, figurovala v něm jména jako Petr Sisák či Vladimír Kroužecký. Financování výstavby dodnes řeší policie v rámci kauzy podvodné makléřské společnosti Key Investments, přičemž ještě před čtyřmi lety vázly za budovou dluhy za tři čtvrtě miliardy.
Čínský majitel Slavie, skupina CEFC, v roce 2017 s velkou slávou stadion koupil od miliardáře Karla Pražáka. Muž s historickými vazbami na PPF se kolem stadionu pohyboval v různě viditelné pozici dlouhá léta. Byl například za oponou kralování Václava Slavíčka, poměrně neznámého advokáta, který několik let vystupoval jako jediný majitel stadionu.
Pražák později zahájil rozsáhlý úklid za stavbou (nejen za ní, podobně postupoval i v případě ústecké Spolchemie, která měla s Edenem podobné podnikatelské obsazení), začal vykupovat dluhy, dohodl se s bankami a problematický projekt postupně zcela ovládl a oddlužil. Avšak méně už se veřejně ví, že areál Tvrdíkovým Číňanům neprodal celý. Sportovní areál má tak dodnes fakticky čtyři vlastníky.
V první řadě je vlastníkem pozemků pod stadionem, stejně jako všech sportovních ploch v sousedství, spolek Sportovní klub Slavia Praha, se kterým má vlastník stadionu podepsanou dlouhodobou smlouvu. S tím se nic dělat nedá.
Pro Slavii jsou ale mnohem zajímavější části samotné budovy stadionu. Číňanům nepatří například severní část stadionu, kde se dnes nachází hotel Iris. Vlastníkem budovy je společnost Raiffeisen – Leasing. Karel Pražák stadion prodával i s opcí na odkup tohoto prostoru, který ale CITIC ještě nevyužil. Opce údajně končí letos.
Jiné vlastníky má také jižní část budovy, kterou vlastní společnost Eden Jižní roh. Ta je pohrobkem ze sféry neprůhledné kyperské společnosti Kingwater Holdings, která byla spojována s Václavem Slavíčkem i Petrem Sisákem. Dnes Eden Jižní roh kontroluje finančník Karel Pražák, podíl v něm má také stavební společnost Strabag.
Jde o poměrně lukrativní stavbu, kde se nachází 35 zkolaudovaných bytů, které zatím zejí prázdnotou. K tomu je uvnitř asi tisíc metrů čtverečních nebytové plochy. Svého času zde měl najít své zázemí sousední vršovický klub Bohemians. Z toho ale nakonec sešlo. Hodnota této části Edenu se může podle odhadů z trhu pohybovat ve stovkách milionů korun.
Pražák, podle žebříčku Forbesu 61. nejbohatší český byznysmen s majetkem 3,7 miliardy korun, zatím vyčkává. V tomto projektu je podle všeho spíše pasivním investorem. Ale podle některých informací z trhu je připraven Slavii tuto část stadionu odprodat. Ta správná nabídka ale zatím zjevně nepřišla. Sám miliardář však případná jednání se Slavií a čínskými majiteli komentovat pro Forbes nechtěl.
Pro klub sice nejde o kostlivce, který by mu komplikoval sportovní život, neboť hlavní části stadionu – hřiště, sportovní zázemí a ochozy – patří stejnému majiteli jako klub, dnes tedy čínské společnosti CITIC Europe Holdings, rozdrobené vlastnictví však může být problém pro budoucí plány a investice.
Pro vedení klubu je to téma, které intenzivně řeší, ačkoli se o tom veřejně bavit nechce. Mluvčí Slavie Michal Býček jen odkázal na zástupce CITIC s tím, že je to téma spíše pro majitele.
„Nezlobte se, ale my to nyní komentovat nechceme,“ uvedl bez podrobností klubový boss Jaroslav Tvrdík. Slavia během zimní přestávky do zázemí klubu poměrně masivně investovala. Vybudovala nový sportovní bar a restauraci s otevřeným výhledem na stadion, novou tvář získal fanshop a také některé části sportovního zázemí.