skip to main content
Byznys

Trenér Trpišovský odmítl dvě nabídky ze západní Evropy. Po Slavii naopak plánuje pauzu

Ještě před šesti lety vedl divizní SK Horní Měcholupy a bral plat 18 tisíc korun hrubého. Teď bere v průměru stokrát tolik, válel se Slavií Praha v Lize mistrů, nejprestižnější fotbalové soutěži světa, a jeho práci chválí i trenérské kapacity jako Arsène Wenger nebo Maurizio Sarri.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský už teď s českým klubem dokázal téměř nemožné, a tak se nabízí otázka, jestli to samé může dokázat i sám se svojí kariérou. Předpoklady má ideální – je mu 43 let, je progresivní a se Slavií si na podzim udělal skvělou reklamu, která nezůstala bez odezvy.

Takže: Udrží český mistr strůjce svého úspěchu, nebo se Trpišovský vydá do zahraničí? „Nedávno mi přišla nabídka z jednoho klubu z druhé poloviny tabulky ligy, která patří mezi velkou čtyřku v Evropě,“ přiznává nekonkrétně Trpišovský zájem z Anglie, Itálie, Španělska, nebo Německa.

Předplatné Forbesu
Buď zdravý
Forbes 1/2020

„A pak ještě jedna z jednoho tradičního klubu, který teď hraje druhou ligu,“ dodává fotbalový trenér ve velkém rozhovoru pro lednové vydání Forbesu, ve kterém mimo jiné vypráví svůj fascinující příběh nebo recept na úspěch, jak do podceňovaného týmu napumpovat sebevědomí.

Obě nabídky ale Trpišovský odmítl, takže nebezpečí jeho odchodu akutně nehrozí. „Co jsem jim řekl? Že neumím anglicky,“ směje se a připomíná svůj handicap, na kterém chce během jara zapracovat. „S přestupem to nesouvisí. Spíš mi to vadí kvůli cizincům v týmu, nebo když hrajeme evropské poháry a zahraniční televize mě požádá o rozhovor. Vím, že bych to měl zvládnout.“

Zatímco hráči z Česka se stále ještě dokážou prosadit do některé z prestižních soutěží v západní Evropě, z českých trenérů to po revoluci zvládli v podstatě jen dva – Zdeněk Zeman, který si udělal velké jméno v Itálii, a Ivan Hašek, jenž několik let trénoval ve Francii.

Jak moc je pro trenéry obtížné prorazit na Západě, dokládá i nedávný přestup kouče Plzně Pavla Vrby, který se západočeským týmem kouzlil v Lize mistrů podobně jako Trpišovský se Slavií, navíc kromě něj měl za sebou i štaci u české reprezentace a objektivně víc zkušeností. Přesto se letos v zimě upsal „jen“ bulharskému klubu Ludogorec Razgrad.

Reklama

Trpišovský by mohl být po dlouhé době prvním Čechem, který tenhle trend poruší. Pokud si dobře našlápnutou kariéru nepokazí, mohl by mít tento krok ve své moci – o nabídky zřejmě nebude mít nouzi. „Když zlepší angličtinu, může to dotáhnout daleko,“ říká i jeho agent Jiří Müller. 

Mimochodem, i v tom je Trpišovský v českém prostředí nezvyklý úkaz. Zatímco v zahraničí mívají trenéři svého agenta běžně, v Česku je to stále spíš výjimka. „Víte, já nerad otravuju lidi a nerad si o něco říkám. To platilo i o mzdě. Předtím mi vždycky řekli nějakou částku a já odpověděl o. k. Takže jsem na to doplatil. Zároveň mi přijde nevhodné začínat práci s někým, s kým se budete vídat každý den a úzce spolupracovat, bojem o plat,“ říká v rozhovoru pro lednový Forbes.

Otázkou tedy zůstává, jak dlouho Trpišovský nabídkám ze zahraničí vydrží odolávat. Zatím ale podle všeho fanoušci Slavie můžou být v klidu. Na otázku, kam míří ve své kariéře, totiž Trpišovský říká: „Já jsem se dostal do stavu, který mi ještě před pár lety připadal nereálný, byl to nehmatatelný sen. Vžijte se do mé situace. Hrál jsem pražský přebor a jako pro trenéra, když jsme s Horními Měcholupy postoupili z divize do třetí ligy, byla pro mě snem Liga mistrů. Baví mě to tam, kde jsem. Pro mě je to vrchol. A nejvíc ze všeho si přeju, aby to vydrželo a nezkazilo se to,“ říká.

Všechny nabídky proto zatím odmítá a v nadsázce říká: „Já se v podstatě modlím, aby žádná nepřišla. Abych nemusel tu nabídku řešit a někomu říkat ne. Nechci zklamávat lidi,“ dodává.

Víc než o dalším angažmá po Slavii teď paradoxně přemýšlí o trenérské pauze. „Nevím kdy, ale myslím, že až jednou skončím ve Slavii, dám si time out. Jedu 23 let v kuse. Líbilo se mi, že si třeba Guardiola dal po odchodu z Barcelony rok mimo fotbal. Najednou máte čas na věci, které běžně zanedbáváte, třeba tu angličtinu,“ říká Trpišovský v rozhovoru, který najdete kompletní v lednovém čísle Forbesu. Ten je stále v prodeji ve všech trafikách.

Co také ještě Jindřich Trpišovský v rozhovoru říká:

  • „Když mě Jaroslav Tvrdík lákal do Slavie, řekl mi, že chce, abychom byli Juventus východní Evropy, teď jsme tak na 10 procentech našich možností.“ 
  • „Na vybudování autority funguje jediná věc. Je důležité, abyste si na nic nehráli, protože jinak nemáte šanci si nikoho získat. Hráči poznají za týden, jestli tomu rozumíte a jestli jim můžete něco přinést.“
  • „Jsem konzervativní, a když si na něco zvyknu, držím se toho. To samé mám s úspěchem. Takže během podzimu používám na zápasy jedny stejné trenky.“
  • „Základ je, že musíte pobavit lidi, kteří přišli na stadion. Když nehrajeme dobře, ale zvítězíme 2:1, z toho já se neumím radovat.“
  • A mnoho dalšího…
Předplatné Forbesu
Buď zdravý
Forbes 1/2020