V Brně se, na rozdíl od Prahy, každý den nový podnik neotvírá, zato v něm na květnových akcích prochodíte derby i sneakersky. Co si rozhodně nenechat ujít?

Čtěte také: Pražský seznam novinek, kam zajít (než je na Instagram vyfotí někdo jiný)

Dobré grafiky není nikdy dost

Moravská galerie zahájila 28. bienále grafického designu. Tuhle největší mezinárodní přehlídku současné vizuální kultury v Česku si letos vzala pod taktovku kreativní skupina Okolo.

V rámci bienále je i množství akcí, přednášek, filmových projekcí a koncertů, ze kterých si nenechte ujít doprovodné výstavy osobností grafického designu – Františka Štorma, jejímž kurátorem je Vladimir 518, a výstavu Najbrt o tvorbě jednoho z nejznámějších českých grafických designérů. Na výstavě Out of the Box představuje Rony Plesl svou vizi grafického designu – knihu Máchova Máje.

Moderní balet není žádná nuda

Tenhle tip je pro změnu pro ty z vás, kteří mají rádi tanec. 23. května zahájí Balet Národního divadla Brno premiérou představení Amadeus MozArt unikátní festival DANCE BRNO 100.

Jedná se o jedinečnou evropskou taneční událost, na které uvidíte, jak vypadá moderní balet v pojetí nejlepších souborů zemí bývalého Rakouska-Uherska.

Festival a atmosféra jsou výjimečné setkáním devíti národních baletů na jednom místě a choreografií světoznámých jmen, jako jsou Hans van Manen, Thierry Malandain nebo Jiří a Otto Bubeníčkovi.

Na zdraví stým narozeninám republiky

V rámci festivalu RE:PUBLIKA, uspořádaného k výročí 100 let vzniku samostatného Československa, se toho v Brně děje hodně. Hned na jeho startu, 26. května, si můžete zajít na koncert Tomáše Kluse.

Čtěte také: Tři kamarádky přinášejí do Česka kousek Bali. V kokosové misce

Do půlky června si ale taky můžete prohlédnout originál Muchovy Slovanské epopeje, poslechnout Arnošta Goldflama, zajít na PechaKuchaNight a v gastrozóně ochutnat speciality první republiky. A v plánu je i největší československé rande pro 1918 nezadaných mužů a žen, které hodlá uspořádat výtvarnice Kateřina Šedá.

Obdivujte křehký design

Poslední květnový víkend ještě stihnete zajet kousek níž, na festival art designu Křehký Mikulov, který nabízí kombinaci současného tuzemského a zahraničního uměleckého designu v prostorách mikulovského zámku.

Galerie, designéři, umělci, sběratelé a premiéry unikátních designových objektů a instalací v prostředí malého historického města! Letos vznešeně na téma aristokracie.

Všichni si dáme sraz v Brně

Kdybyste totiž zážitků měli pořád málo, vyrazte 29. května na procházku Moravský Manchester, kterou bude provázet spisovatelka Kateřina Tučková. Ta se koná během festivalu MEETING BRNO, který sdružuje zástupce různých kultur, názorů a náboženství.

Program je plný diskusních fór s inspirativními hosty a množstvím uměleckých vystoupení, letos jde třeba o koncert skotského bubeníka Colina Currie.

Jarní procházka po rozkvetlých hrobech

A závěrem ještě tip pro ty z vás, kteří organizované akce moc nemusejí. Zjistěte, že to na Ústředňáku pod ojedinělým funkcionalistickým krematoriem od Wiesnera žije! Během procházky na největším hřbitově v České republice můžete zavzpomínat třeba na Leoše Janáčka, Ivana Blatného, Gustava Broma, Jana Skácela, Bohuslava Fuchse nebo Gregora Johanna Mendela.

A abyste zbytečně nebloudili, město letos vydalo tištěného průvodce, ve kterém najdete podrobný popis významných osobností s přehlednou mapou hrobů, kde leží. Ideální místo k vyčištění hlavy během všech bienále a festivalů.