S doutníky to není jako s cigaretami. Nestačí zapálit a vykouřit. Celý proces, nebo spíše rituál, má svá jasná pravidla, která by se měla následovat. Aby měly ručně balené listy tabáku šanci ukázat, co v sobě skrývají.

Vězte, že i kouření doutníků má svou etiketu, jejímž porušením potrestáte především sami sebe.

Zaprvé: Zvolte správný doutník

Volba doutníku je především o osobních preferencích, vždy je ale důležité vybrat ten pravý, a hlavně nespěchat. Slabý a krátký Rafael Gonzales Perlas je ideální volbou pro začátek dne, k relativně rychlému vychutnání si první ranní kávy.

Pokud byste na začátku dne sáhli po silnějším doutníku, jako je třeba Partageas Lusitania, neměli byste dostatek času na ocenění jeho výrazné, bohaté a zemité chuti a jeho kouzlo by se nenávratně rozplynulo. 

Zadruhé: Dvakrát měř, jednou řež

Jako vaše oblíbená whisky i doutníky vyžadují správné podmínky skladování. Chuť doutníku může ovlivnit vlhkost (doporučuje se mezi 65 a 70 procenty) a teplota (zde je doporučených 17 až 23 stupňů Celsia).

Doutník je dílem přírody a je třeba ho respektovat a skladovat v těch nejlepších podmínkách. Před konzumací raději vždy zkontrolujte, jestli není přesušený, poničený nebo tvrdý. 

Abyste odkryli tabákový list a zároveň neporušili krycí list (kterým je doutník svázaný), je potřeba doutník správně oříznout, a to u jeho hlavičky.

Nejčastějším nástrojem na oříznutí doutníku je tzv. gilotinka, která se používá na všechny tvary doutníků, existují ale i ořezávače „punch“ nebo ořezávače ve tvaru V.

Zatřetí: Čím si připálit?

Při zapalování doutníku je hlavní nic neuspěchat, jedná se o rituál, který vyžaduje především pevnou ruku, eleganci, klid a také správný zapalovač. U sirek by se nemělo šetřit na kvalitě a délce, u zapalovačů je dobré sáhnout po těch s plynovou náplní a jemným plamenem. Takové zapalovače totiž nijak neovlivní (nezkazí) chuť doutníku.

Pokud zvolíte klasické zippo, můžete se rozloučit s požitkem a očekávat petrolejovou pachuť. Sázkou na jistotu jsou sirky.

Začtvrté: Důležitá je předehra

A jak doutník zapálit? Připalujte u jeho paty a dotýkejte se ho spíše krajem plamene.

Při „prohřívání“ si dejte načas, doutník se musí ohřát od paty ke špičce, sirku tedy neodhazujte, soutřeďte se na jemné bafání. Při každém potáhnutí pak doutník jemně protáčejte mezi prsty až do chvíle, než začne hořet.

Až v tomto momentě ho můžete otočit patou k ústům a jemně doutnající část rozfoukat. Ale pozor. Doutník by neměl být po zapálení přespříliš rozpálený.

Zapáté: Na lásku musí být dva

Každému doutníku je skvělým parťákem výborné espresso, pokud ale preferujete whisky, je třeba vaší rozvážnosti.

K doutníku se totiž nejlépe hodí zemitá rašelinitá oblá chuť. Ideální volbou je například whisky Trinidad Fundadores nebo Octomore. Rozhodně vás ale nikdy nezklame limitovaná edice Bolivar Super Corona 2014. 

Zašesté: Pokud je konec, tak definitivní

Nikdy, opakujeme nikdy, si nenechávejte částečně vykouřený, típnutý doutník na později. Už totiž nedocílíte stejné chuti jako při jeho prvním zapálení. Kouzlo je po prvním zapálení nenávratně pryč.

Pokud vás ale přece jen okolnosti nutí se od vašeho doutníku načas vzdálit, zkuste takovou chvíli vytušit a zapalte si raději plnější doutník, který si i po opětovném zapálení zanechá příjemnou, výraznou chuť.